Jale mare cu ultima clasată: Dacia Unirea Brăila - FC Argeş 0-2 (0-0)

FC Argeş s-a impus greu în confruntarea de sâmbătă, din deplasare, cu Dacia Unirea Brăila, lanterna roşie a ligii secunde, la capătul unui meci în care gazdele au dat o replică destul de bună echipei noastre care a trăit cu impresia că este suficient doar să intre pe teren pentru a câştiga cele trei puncte puse în joc. Disputa cu brăilenii a fost una mult mai grea decât preconizau jucătorii alb-violeţi, care timp de o repriză au fost chinuiţi de formaţia de la malul Dunării, resemnată deja că în sezonul viitor va lua drumul celui de-al treilea eşalon. Muştruluiţi serios de antrenorul Augustin Eduard după o primă repriză catastrofală în care au dormit în ghete, piteştenii au deschis scorul la puţin timp după pauză prin Vasile Buhăescu. Atacantul argeşean a marcat în urma unei lovituri de colţ executate perfect de mijlocaşul Alin Popa. Înainte de deschiderea scorului, FC Argeş irosise şi o lovitură de pedeapsă scoasă tot de Alin Popa, însă mijlocaşul Eduard Florescu nu l-a putut învinge de la punctul cu var pe Moldoveanu. Acelaşi Florescu a adus liniştea în tabăra echipei noastre cu o jumătate de oră înainte de ultimul fluier al centralului Andrei Baciu. În urma unei respingeri a lui Moroianu, Florescu a tras cu sete, din vole, de la marginea careului, iar mingea s-a dus direct în vinclu! După marcarea celui de-al doilea gol, FC Argeş şi-a mai trecut în cont şi alte oportunităţi de a mai înscrie, însă lipsa de inspiraţie în faţa porţii a făcut ca scorul să nu ia proporţii. În urma acestei victorii, FC Argeş şi-a consolidat locul 6 în clasament, cu cele 59 puncte acumulate în 33 etape, iar Dacia Unirea Brăila este matematic retrogradată din Liga a II-a!
Cealaltă echipă argeşeană, CS Mioveni, a controlat în totalitate meciul din deplasarea cu Daco-Getica Bucureşti, însă a pierdut prosteşte. Elevii lui Marius Baciu au marcat unicul gol al partidei în min. 22, prin Nicolae Muşat. Acesta a prins un şut superb, de la 25 metri, în stânga lui Croitoru şi a deschis scorul, contrar cursului jocului. Cele mai mari ocazii ale Mioveniului au fost ratate de Rădescu (min. 49 şi 90), dar Gavrilaş, portarul gazdelor, a respins de fiecare dată senzaţional, şi de Eduard Stoica, în min. 57, când din colţul careului de 6 metri, nu a nimerit spaţiul porţii adverse.
Rezultatele etapei a 33-a au fost acestea: Pandurii Târgu Jiu - Luceafărul Oradea 0-0; CS Baloteşti - Metaloglobus Bucureşti 0-3; Academica Clinceni - Energeticianul 3-1; Dacia Unirea Brăila - FC Argeş 0-2; Daco-Getica Bucureşti - CS Mioveni 1-0; UTA Arad - ASU Politehnica Timişoara 0-2; Ripensia Timişoara - Aerostar Bacău 1-0; Farul Constanţa - Petrolul Ploieşti 0-3. Astăzi, după închiderea ediţiei noastre s-a jucat meciul ACS Poli Timişoara - Universitatea Cluj 0-3, iar luni, de la ora 18.00, se va juca partida Sportul Snagov - Chindia Târgovişte. Clasament: 1. Academica Clinceni 76 p; 2. Chindia Târgovişte 70 p; 3. Universitatea Cluj 69 p; 4. Petrolul Ploieşti 65 p; 5. Sportul Snagov 63 p; 6. FC Argeş 59 p; 7. CS Mioveni 49 p; 8. Ripensia Timişoara 45 p; 9. UTA Arad 44 p; 10. Metaloglobus Bucureşti 43 p; 11. ASU Politehnica Timişoara 41 p; 12. Luceafărul Oradea 40 p; 13. Daco-Getica Bucureşti 39 p; 14. Farul Constanţa 39 p; 15. Pandurii Târgu Jiu 38 p; 16. Energeticianul 35 p; 17. Aerostar Bacău 32 p; 18. ACS Poli Timişoara 26 p; 19. CS Baloteşti 24 p; 20. Dacia Unirea Brăila 19 p. Programul etapei a XXXIV-a: Luceafărul Oradea - Daco-Getica Bucureşti; CS Mioveni - SSC Farul Constanţa; Petrolul Ploieşti - Dacia Unirea Brăila; FC Argeş - Ripensia Timişoara; Aerostar Bacău - ACS Poli Timişoara; Universitatea Cluj - UTA Arad; ASU Politehnica Timişoara - Academica Clinceni; Energeticianul - Sportul Snagov; Chindia Târgovişte - CS Baloteşti; Metaloglobus Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It