Legislativul naţional se va constitui marţi!

 # Lista celor 465 noi parlamentari

Preşedintele Klaus Werner Iohannis a convocat pentru marţi, de la ora 12.00, şedinţa solemnă de constituire a noului parlament. Camera Deputaţilor este formată din 329 deputaţi, astfel încât majoritatea simplă este 165, peste scorul de 154 mandate obţinut de către PSD. În Senat sunt 136 parlamentari, astfel încât majoritatea este de 69. PSD a obţinut aici 67 mandate. În plenul comun, majoritatea este 233, iar PSD are 221 parlamentari. În cele ce urmează o să vă prezentăm structura legislativului naţional 2016-2020.

# Municipiul Bucureşti, Camera Deputaţilor: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihăiţă Vîrză, Adriana-Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Pleşoianu, Mirela Furtună, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Căruceru (PSD); Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu şi Ovidiu Raeţchi (PNL); Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bîzgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Năsui, Cristina Mădălina Prună şi Tudor Rareş Pop (USR); Daniel Constantin, Damian Florea, Sorin Mihai Cîmpeanu şi Anton Anton (ALDE); Valeriu Steriu şi Eugen Tomac (PMP). Senat: Ecaterina Andronescu, Şerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu şi Ioan Vulpescu (PSD); Leon Dănăilă şi Florin Cîţu (PNL); Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presadă şi Silvia Monica Dinică (USR), Călin Popescu Tăriceanu (ALDE) şi Traian Băsescu (PMP).

# Alba, Camera Deputaţilor: Ioan Dîrzu (PSD); Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Răcuci, Claudiu Vasile şi Sorin Bumb (PNL). Senat: Valer-Daniel Breaz (PSD) şi Alexandru Pereş (PNL).

# Arad, Camera Deputaţior: Dorel-Gheorghe Căprar, Florin-Dan Tripa şi Adrian Tudor (PSD); Glad-Aurel Varga, Eusebiu-Manea Pistru-Popa (PNL); Sergiu Cosmin Vlad (USR) şi Péter Faragó (UDMR). Senat: Mihai-Viorel Fifor (PSD), Ioan Cristina (PNL) şi Adrian Wiener (USR).

# Argeş, Camera Deputaţilor: Radu-Costin Vasilică, Mircea-Gheorghe Drăghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin-Marian Rădulescu şi Nicolae Velcea (PSD); Dănuţ Bica (PNL); Liviu Ionuţ Moşteanu (USR) şi Andrei-Dominic Gerea (ALDE). Senat: Şerban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin şi Cristina Mariana Stocheci (PSD); Ion Popa (PNL).

# Bacău, Camera Deputaţilor: Petru-Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu-Augustin Ilişanu şi Costel Neculai Dunava (PSD); Ionel Palăr şi Tudoriţa Lungu (PNL); Lucian Daniel Stanciu (USR) şi Avram Constantin (ALDE). Senat: Adrian-Dragoş Benea şi Miron-Alexandru Smarandache (PSD); Daniel Fenechiu (PNL) şi Viorel Ilie (ALDE). 

# Bihor, Camera Deputaţilor: Gheorghe-Dănuţ Bogdan, Marina-Adelina Coste şi Ioan-Sorin Roman (PSD); Gavrilă Ghilea, Florica Chereches şi Ioan Cupşa (PNL); Silviu Dehelean (USR); Rozalia Biro şi Odon Szabo (UDMR). Senat: Florian-Dorel Bodog (PSD); Cornel Popa (PNL); Attila Cseke şi Ákos Derzsi (UDMR).

# Bistriţa Năsăud, Camera Deputaţilor: Adriana Doina Pană şi Vasile Daniel Suciu (PSD); Robert Ionatan Sighiartău (PNL); Cristina-Ionela Iurişniţi (USR) şi Ionuţ Simionică (PMP). Senat: Ioan Deneş (PSD) şi Ioan Simionca (ALDE).

# Botoşani, Camera Deputaţilor: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Constantin Budăi, Răzvan-Ilie Rotaru şi Costel Lupaşcu (PSD) şi Vasile Cristian Achiţei (PNL). Senat: Doina-Elena Federovici şi Lucian Trufin (PSD) şi Costel Şoptică (PNL).

# Braşov, Camera Deputaţilor: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu şi Mihai Mohaci (PSD); Mara Mareş şi Gabriel Andronache (PNL); Tudor Benga (USR); Izabell-Agnes Ambrus (UDMR) şi Remus-Adrian Borza (ALDE). Senat: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Orţan (PSD); Daniel Cătălin Zamfir (PNL) şi Allen Coliban (USR).

# Brăila, Camera Deputaţilor: Mihai Tudose, Nicu Niţă şi Marilena Emilia Meiroşu (PSD); Antoneta Ioniţă şi Vasile Varga (PNL). Senat: Ion Rotaru (PSD) şi Mihai Ruse (ALDE). 

# Buzău, Camera Deputaţilor: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Viorela Dobrică, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Dănuţ Păle (PSD); Cristinel Romanescu (PNL) şi Adrian Mocanu (PMP). Senat: Lucian Romaşcanu, Liliana Sbîrnea (PSD) şi Dorin-Valeriu Bădulescu (PMP).

# Caraş-Severin, Camera Deputaţilor: Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Maria Jivan (PSD); Valeria Daria Schelean-Şomfelean (PNL) şi Ion Tăbugan (PMP). Senat: Ioan Narcis Chisăliţă (PSD) şi Ionel Marcel Vela (PNL).

# Călăraşi, Camera Deputaţilor: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi (PSD); Marian Cătălin Predoiu (PNL) şi George Sefer (PMP). Senat: Roxana-Natalia Paţurcă (PSD) şi Răducu George Filipescu (PNL).

# Cluj, Camera Deputaţilor: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu (PSD); Vasile Florin Stamatian, Nechita-Adrian Oros, Sorin-Dan Moldovan (PNL); Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru (USR); Csoma Botond (UDMR) şi Steluţa Cătăniciu (ALDE). Senat: Vasile Ilea (PSD); Marius Petre Nicoară (PNL); Remus Mihai Goţiu (USR) şi Attila László (UDMR). 

# Constanţa, Camera Deputaţilor: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George-Gabriel Vişan (PSD); Bogdan Iulian Huţucă, Robert Aurel Boroianu (PNL); Stelian-Cristian Ion (USR); Istvan Antal (UDMR); Mircea Banias (ALDE) şi Robert Turcescu (PMP). Senat: Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ştefan Mihu (PSD); Vergil Chiţac (PNL); Nicoleta-Ramona Dinu (USR).

# Covasna, Camera Deputaţilor: Benko Eika, Arpad Marton, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza (UDMR); Octavian Goga (PMP). Senat: László-Ödön Fejér (UDMR); Gheorghe Baciu (PMP).

# Dâmboviţa, Camera Deputaţilor: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu Ştefan, Oana-Silvia Vlăducă (PSD); Cezar Preda (PNL); Dumitru Lupescu (USR). Senat: Adrian Ţuţuianu, Titus Corlăţean (PSD); Iancu Caracota (PNL). 

# Dolj, Camera Deputaţilor: Lia Olguţa Vasilescu, Ion Călin, Alina Elena Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu, Eliza Mădălina Peţa (PSD); Nicolae Giugea, Ionuţ Marian Stroe (PNL); Adrian-Claudiu Prîsnel (USR); Ion Cupa (ALDE). Senat: Iulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu (PSD); Mario Ovidiu Oprea (PNL). 

# Galaţi, Camera Deputaţilor: Viorel Ştefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa, Mitică-Marius Mărgărit (PSD); Victor Paul Dobre (PNL); Bogdan Ionel Rodeanu (USR); Eugen Durbacă (ALDE); Cătălin Cristache (PMP). Senat: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin (PSD); George Cătălin Stângă (PNL); George-Edward Dircă (USR).

# Giurgiu, Camera Deputaţilor: Răzvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu (PSD); Toma Florin Petcu (ALDE). Senat: Niculae Bădălău, Ovidiu Cristian Dan Marciu (PSD).

# Gorj, Camera Deputaţilor: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Văcaru, Elvira Şarapatin (PSD); Dan Vîlceanu (PNL). Senat: Florin Cârciumaru (PSD); Scarlat Iriza (ALDE). 

# Harghita, Camera Deputaţilor: Hunor Kelemen, Attila Korodi, Sandor Bende, Zakarias Benedek şi Csaba-Istvan Sebestyen. Senat: Attila Verestóy şi Barna Tánczos (toţi UDMR).

# Hunedoara, Camera Deputaţilor: Laurenţiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica (PSD); Lucian Heiuş (PNL); Marius-Gheorghe Surgent (ALDE). Senat: Cornel-Cristian Resmeriţă, Viorel Salan (PSD); Eleonora Carmen Hărău (PNL). 

# Ialomiţa, Camera Deputaţilor: Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ştefan Muşoiu (PSD); Tinel Gheorghe (PNL). Senat: Marian Pavel (PSD); Gabi Ionaşcu (PMP).

# Iaşi, Camera Deputaţilor: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte (PSD); Marius Bodea, Dumitru Oprea, Costel Alexe (PNL); Cosette-Paula Chichirău (USR); Varujan Vosganian (ALDE); Petru Movilă (PMP). Senat: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma (PSD); Laura Iuliana Scântei (PNL); Dan Lungu (USR).

# Ilfov, Camera Deputaţilor: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Cătălin Zamfira (PSD); Andrei Daniel Gheorghe, Mihai Culeafă (PNL); Cornel Zainea (USR). Senat: Emanuel-Gabriel Botnariu (PSD); Nicoleta Pauliuc (PNL).

# Maramureş, Camera Deputaţilor: Gheorghe Şimon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Călin-Vasile-Andrei Matei (PSD); Viorica Cherecheş (PNL); Vlad Emanuel Duruş (USR); Norbert Apjok (UDMR); Adrian Todoran (PMP). Senat: Sorina Pintea (PSD); Severica Rodica Covaciu (PMP).

# Mehedinţi, Camera Deputaţilor: Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Alexandru Bălănescu (PSD); Virgil Daniel Popescu (PNL). Senat: Liviu-Lucian Mazilu (PSD); Ionuţ Sibinescu (ALDE).

# Mureş, Camera Deputaţilor: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar (PSD); Mihai Doru Oprişcan (PNL); Lavinia Abu Amra (USR); Levente Vass, Andrea Csép, Zsolt Biró (UDMR); Marius Paşcan (PMP). Senat: Aurel-Horea Soporan (PSD); Ioan Cristian Chirteş (PNL); Csaba-Zoltán Novák, Károly Zsolt Császár (UDMR). 

# Neamţ, Camera Deputaţilor: Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşca, Ciprian-Constantin Şerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie (PSD); Mugur Cozmanciuc, Laurenţiu Leoreanu (PNL); Iulian Bulai (USR). Senat: Emilia Arcan, Dan Manoliu (PSD); Eugen Ţapu Nazare (PNL). 

# Olt, Camera Deputaţilor: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu, Marius-Ionel Iancu (PSD); Gigel Sorinel Ştirbu (PNL); Mihai Niţă (ALDE). Senat: Paul Stănescu, Renică Diaconescu (PSD); Siminica Mirea (PNL). 

# Prahova, Camera Deputaţilor: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfîrloagă (PSD); George Ionescu, Răzvan Sorin Prişca, Roberta Alma Anastase (PNL); Dan Răzvan Rădulescu (USR); Graţiela Gavrilescu (ALDE); Cătălina Bozianu (PMP). Senat: Emanoil Savin, Ştefan-Radu Oprea (PSD); Iulian Dumitrescu (PNL);  George Nicolae Marussi (USR); Teodor Meleşcanu (ALDE).

# Satu Mare, Camera Deputaţilor: Ioana Bran, Octavian Petric (PSD); Romeo Florin Nicoară (PNL); Lóránd Magyar şi István Erdei-Dolóczki (UDMR). Senat: Gabriel-Beniamin Leş (PSD); Lóránd Turos (UDMR).

# Sălaj, Camera Deputaţilor: Iuliu Nosa (PSD); Lucian Nicolae Bode (PNL); Denes Seres (UDMR); Liviu Ioan Balint (PMP). Senat: Gheorghe Pop (PSD); Vasile Cristian Lungu (PMP).

# Sibiu, Camera Deputaţilor: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea (PSD); Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Şovăială (PNL); Ilie-Dan Barna (USR). Senat: Viorel Arcaş, Nicolae Avram (PSD); Mircea Cazan (PNL).

# Suceava, Camera Deputaţilor: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin-Ioan Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian-Iuliu Havrici (PSD); Ioan Bălan, Angelica Fador, Bogdan Gheorghiu, Dumitru Mihălescul (PNL); Ştefan-Alexandru Băişanu (ALDE). Senat: Ioan Stan, Virginel Iordache (PSD); Constantin Daniel Cadariu (PNL); Ilie Niţă (ALDE). 

# Teleorman, Camera Deputaţilor: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionuţ Gâdea, Valentin Gabriel Boboc (PSD); Mara Daniela Calista (PNL); Florica Ica Calotă (ALDE). Senat: Carmen Daniela Dan (PSD); Eugen Pîrvulescu (PNL).

# Timiş, Camera Deputaţilor: Călin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavriliţă (PSD); Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu (PNL); Cătălin Drulă (USR); Marian Gheorghe Cucşa (ALDE); Cornel Sămărtinean (PMP). Senat: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu (PSD); Alina Gorghiu (PNL); Nicu Fălcoi (USR).

# Tulcea, Camera Deputaţilor: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion (PSD); Vasile Gudu, George Siscu (PNL). Senat: Eugen-Orlando Teodorovici (PSD); PMP Ion Ganea (PSD).

# Vaslui, Camera Deputaţilor: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativă, Aurel Căciulă (PSD); Daniel Olteanu (PNL); Mihai-Cătălin Botez (USR); Corneliu Bichineţ (PMP). Senat: Gabriela Creţu, Doina Silistru (PSD); Ion Hadarca (ALDE).

# Vâlcea, Camera Deputaţilor: Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ştefan-Ovidiu Popa, Eugen Neaţă (PSD); Cristian Buican (PNL); Dumitru Lovin (ALDE). Senat: Bogdan Constantin Matei (PSD); Romulus Bulacu (PNL). 

# Vrancea, Camera Deputaţilor: Angel Tîlvăr, Dragoş-Petruţ Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Tudoriţa-Rodica Boboc (PSD); Ion Ştefan (PNL). Senat: Cristian-Sorin Dumitrescu (PSD); Cătălin Dumitru Toma (PNL). 

# Diaspora, Camera Deputaţilor: Mihai Voicu (PNL); Manuel Costescu (USR); Constantin Codreanu, Doru Petrişor Coliu (PMP). Senat: Viorel Badea (PNL); Radu Mihail (USR).

Cei 17 parlamentari ai minorităţilor sunt: Ecaterina Orbean, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragoş Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Ganţ, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru şi Iulius Firczak.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It