Dezastru la Singapore: Halep a fost desfiinţată de Wozniacki cu 0-6, 2-6!

Simona Halep s-a făcut de râs miercuri în modul caracteristic, după un joc penibil, în care Wozniacki părea şi ea uimită că nu avea adversar. A crede că românca a vrut să-i mulţumească danezei pentru că o învinsese în primul meci pe Elina Svitolina, aspirantă la fotoliul său de lider mondial, ar fi o tâmpenie! Problema jucătoarei noastre ţine de labilitatea psihică, de încăpăţânarea de a se crede infailibilă, fapt dovedit de momentele în care a cerut ajutorul antrenorului Darren Cahill - la 0-5 în primul set, respectiv la 1-4 în al doilea, atunci când totul era iremediabil compromis câtă vreme nici n-avea de gând să-l asculte. În aceste condiţii capătă contururi reale supoziţia că l-ar fi luat în staff-ul său pe Andrei Pavel ca să-l înlocuiască pe australianul prea puţin dispus să-i accepte hachiţele. Wozniacki a terminat meciul cu Halep în ceva peste o oră şi este deja calificată. În celălalt meci al grupei, Caroline Garcia a profitat de şansa pe care i-a dat-o înfrângerea româncei şi s-a bătut pentru victoria cu Svitolina, obţinută la mare luptă, cu 6-7(9), 6-3, 7-5, după ce în setul decisiv ucraineanca avusese minge de meci la 5-3! Franţuzoaica a reintrat în cărţile calificării şi dacă vineri Halep pierde la Svitolina şi ea o bate pe Wozniacki, se califică în semifinală. Simona poate ajunge în penultimul act şi cu o înfrângere strânsă la Svitolina, în trei seturi, dar numai în cazul în care Wozniacki o bate pe Garcia în două seturi, şi asupra căreia românca are victorie în primul tur. Dar cel mai bine ar fi să se bazeze pe ea însăşi, nu pe noroc, oricât de proverbială ar fi contribuţia acestuia la succesele carierei sale!