M.T.S. a făcut break în meciul cu F.R.T.: alegerea preşedintelui a fost amânată!

Bulibăşeala continuă în structurile Federaţiei Române de Tenis. Alegerea preşedintelui a fost amânată zilele trecute pe vicii de procedură cu minim o lună de zile. Ministerul Tineretului şi Sportului a ameninţat cu retragerea finanţării. Deşi nu s-a spus explicit, s-ar părea că realegerea lui George Cosac în fruntea F.R.T. nu prea mai este agreată de anumite structuri politice. Acestea caută să profite de managementul considerat cel puţin nepotrivit, care este ilustrat de rezultatele dezastruoase ale echipei de Cupa Davis, ajunsă după circa o jumătate de secol în lumea a treia. Iar pentru o ţară care în epoca de aur Ţiriac-Năstase a jucat două finale cu Salatiera de Argint pe masă, este o umilinţă greu de înghiţit! Căpitanul nejucător Andrei Pavel s-a retras după dezastruosul scor de 0-5, din Israel şi acum i se caută un înlocuitor. Că va fi Horia Tecău, Victor Hănescu  sau altcineva, nu este foarte clar. La echipa de FedCup, Ilie Năstase (71 ani) a fost suspendat până în 2021 de către International Tennis Federation (I.T.F.), după incidentul din 22 aprilie, de la meciul disputat la Mamaia contra reprezentativei Angliei, când a avut nişte dialoguri neprotocolare cu Johanna Konta, căpitanul nejucător Anne Keothavong, un arbitru şi un ziarist. Legenda vie a tenisului nostru a căzut, oarecum, victima nevoii de a se da un exemplu dur şi, deşi a făcut apel în luna august, până la sentinţa pe care urmează s-o dea un tribunal independent, nu va fi acreditat la competiţiile organizate de către I.T.F. până în 2019. Locul său de căpitan nejucător va fi luat de către alt tenisman - Florin Segărceanu - care va fi sprijinit în continuare de către antrenorul Alina Tecşor-Cercel. Prima confruntare a echipei noastre va fi cu Canada, la Cluj, în 10-11 februarie 2018, în primul tur al Grupei Mondiale 2. Segărceanu are în spate o carieră frumoasă, fiind considerat cel mai bun urmaş al lui Ţiriac şi Năstase. Născut la 29 martie 1961, la Bucureşti, a început tenisul la vârsta de 4 ani, a avut primul turneu la 7 ani, iar în timp a fost multiplu campion naţional şi european şi triplu campion universitar. A participat la multe turnee ATP în perioada 1980-1992, fiind timp de 5 ani în primii 100 în clasament, cel mai bun loc ocupat fiind 69. A fost component al echipei noastre de Cupa Davis între 1978-1991, timp în care a jucat 63 meciuri, reuşind să se califice în tandem cu Ilie Năstase între primele echipe ale lumii. A mai ocupat funcţia de căpitan nejucător prin 1995, după care s-a retras pentru a se dedica afacerilor şi pasiunii descoperite pentru golf. Florin Segărceanu este căsătorit şi are doi copii - Ana-Ilinca şi Tudor. Îi dorim lui şi echipei de FedCup mult succes!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!