Dulce răzbunare, dovadă de valoare: CSM Bucureşti - Nykobing Falster HK 39-26 (18-12)!

Sâmbătă după-amiază, Sala Dinamo din capitală a fost neîncăpătoare pentru mulţimea celor care doreau să vadă dacă va reuşi CSM, fosta câştigătoare a EHF CHAMPIONS LEAGUE de acum doi ani, să-şi ia revanşa pentru înfrângerea din partida tur din Danemarca, unde a pierdut cu scorul de 22-25. Dezastrul putea fi complet atunci dacă nu intervenea providenţial portarul Paula Ungureanu de nu mai puţin de 17 ori! Marile noastre vedete au rămas datoare în Danemarca şi toată lumea aştepta revanşa lor, astfel că peste 2.000 spectatori au venit să susţină CSM-ul. Printre ei s-au regăsit câteva zeci de fani ai echipei Nykobing, dar şi doi suedezi, care veniseră să le susţină pe compatriotele din echipa noastră - Isabelle Gulden, Nathalie Hagman şi Sabina Jakobsen. Antrenorul principal danez Helle Thompsen abia aştepta să şteargă impresia deplorabilă lăsată la meciul din deplasare. Întreaga echipă a CSM îşi propusese să le facă oaspetelor un Halloween pe care să nu-l uite uşor. Ceea ce i-a îngrijorat pe cunoscători a fost faptul că arbitre erau ciudatele surori Julie şi Charlotte Bonaventura, care ne-au dat încă o dovadă a modului cu totul personal în care interpretează regulamentele jocului de handbal. Dovadă a fost faptul că în prima repriză s-au năpustit cu eliminările pe echipa noastră. Culmea au atins-o prin min. 17, la scorul de 6-6, când am rămas în teren cu numai 3 jucătoare de câmp contra a 6 componente ale echipei daneze. Atunci s-a văzut adevărata valoare şi coeziune sufletească a acestor fete minunate: am scăpat fără gol la atacul adversarelor, am marcat şi când am avut din nou echipa completă, deşi marcaseră şi oaspetele, ajunseserăm la o diferenţă de 3 goluri pe tabela de marcaj! Din acel moment parcă s-a declanşat un tsunami care a debusolat total angrenajul gândit de antrenorul Larsen, de la Nykobing. Secretul reuşitei a ţinut de soliditatea apărării care, sâmbătă a acţionat unitar, blocând-o pe conducătorul de joc Kristina Kristiansen şi principalele lor guri de tun. Cristina Neagu s-a trezit din letargia în care se complăcuse în Danemarca şi chiar dacă a mai şutat de vreo trei ori în bară şi cam de tot atâtea ori afară, s-a remarcat pe lângă golurile marcate prin pasele decisive către coechipiere, mai ales către Curea, suplinind-o pe Gulden, când era retrasă la odihnă. Jakobsen, Jorgensen, Frafjord (care a primit două eliminări în primele 15 minute ale meciului), dar şi Neagu, Manea şi Hagman au protejat bine poarta apărată în cea mai mare parte a timpului de către Paula Ungureanu, dar şi de către Jelena Grubisic. Blocând contraatacurile daneze, fetele noastre au reuşit să domine categoric jocul, ajungând prin min. 42 la o diferenţă de 11 puncte pe tabela de scor. Momentul de respiro din ultimele minute a fost urmat de un nou iureş, în care adversarele dădeau impresia că abia aşteptau să se încheie calvarul pe care-l trăiau. La sunetul sirenei s-a consfinţit scorul de 39-26 şi o diferenţă de 10 goluri în favoarea CSM-ului pe ambele manşe.

Au marcat pentru CSM: Cristina Neagu - 7 goluri; Iulia Curea şi Nathalie Hagman - câte 6; Bella Gulden - 5; Amanda Kurtovic, Line Jorgensen, Marit Frafjord şi Oana Manea - câte 3; Bianca Bazaliu şi Aneta Udriştoiu - câte un gol. Adversarele au punctat prin: Johanna Westberg - 8, Emelie Westberg - 4, Anna Lagerquist, Laerke Nolsoe Pedersen - câte 3, Ayaka Ikehara şi Angelica Wallen - câte 2, Kristina Kristiansen şi Tiril Merg - câte un gol. După acest rezultat, CSM s-a instalat autoritar pe primul loc al grupei şi mai are de jucat în deplasare, sâmbăta viitoare, la Ljubljana, cu Krim şi apoi, în ultimul meci, acasă, cu Vistal Gdynia care, practic, a cam ieşit din cărţile calificării pentru grupele pincipale.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!