Continuă degringolada la CS Mioveni! Nici FC Argeş nu se simte prea bine...

Miercuri a avut loc etapa a 16-a a Ligii a II-a. Intermediara nu a fost de bun augur pentru galben-verzii de la CS Mioveni. După înfrângerea din weekend-ul trecut de pe teren propriu cu Metaloglobus Bucureşti, care a dus la demiterea lui Gică Mihali, argeşenii au pierdut şi meciul din deplasare cu Academica Clinceni, deşi au intrat la pauză în avantaj prin golul marcat de Ionuţ Rădescu, în min 37. După pauză, pe teren a contat Clinceniul, care a marcat de 3 ori prin Gliga, Constantinescu şi Barbu, adâncind criza în care se zbate echipa din Mioveni. Din informaţiile pe care le deţinem, noul antrenor al echipei va fi Eugen Neagoe, cel care a şi condus un antrenament al galben-verzilor în această săptămână.

De cealaltă parte, după demiterea lui Iordan Eftimie, FC Argeş a avut meci greu cu CS Afumaţi pe teren propriu. Oaspeţii veneau la Piteşti de pe poziţia a cincea a clasamentului şi sperau să pună mâna pe toate punctele puse în joc. Însă primii care au marcat au fost alb-violeţii prin Cătălin Stan, în min. 25. Afumaţiul a egalat după un penalti, în min. 64, autor al golului fiind Vasile Olariu. Pe final, partida a căpătat accente dramatice, când în min. 74, FC Argeş a înscris golul de 2-1 prin Nilă, asistentul Patricia Şamşudean a arătat centrul terenului, însă centralul Cătălin Botaş, la protestele oaspeţilor, a anulat reuşita piteştenilor. Apoi, în min. 84, acelaşi central nu a văzut un henţ evident în careu al lui fundaşului Afumaţiului, Robicek, şi n-a acordat un penalty clar ca lumina zilei. În sfârşit, în primul minut al prelungirilor, acelaşi Andrei Nilă a reuşit punctul victoriei după ce a reuşit să-l lobeze cu stil pe portarul Marinescu şi, de această dată, arbitrul Botaş a trebuit să valideze reuşita. Rezultatele complete ale etapei au fost acestea: Sportul Snagov - Ştiinţa Miroslava 1-0; Foresta Suceava - ASU Politehnica Timişoara 2-2; Luceafărul Oradea - Pandurii Târgu Jiu 3-1; Academica Clinceni - CS Mioveni 3-1; Dacia Unirea Brăila - Dunărea Călăraşi 1-1; FC Argeş - CS Afumaţi 2-1; Chindia Târgovişte - CS Baloteşti 4-1; Metaloglobus Bucureşti - AFC Hermannstadt 0-3; ASA Târgu Mureş - Olimpia Satu Mare 4-2; Ripensia Timişoara - UTA Arad 1-1.

Clasament: 1. AFC Hermannstadt 37 p; 2. Dunărea Călăraşi 36 p; 3. Chindia Târgovişte 34 p; 4. Academica Clinceni 29 p; 5. CS Afumaţi 27 p; 6. ASA Târgu Mureş 25 p; 7. ASU Politehnica Timişoara 24 p; 8. FC Argeş 22 p; 9. CS Mioveni 22 p; 10. Sportul Snagov 22 p; 11. Ripensia Timişoara 20 p; 12. Metaloglobus Bucureşti 19 p; 13. UTA Arad 18 p; 14. Dacia Unirea Brăila 17 p; 15. Olimpia Satu Mare 17 p; 16. Pandurii Târgu Jiu 16 p; 17. Luceafărul Oradea 16 p; 18. CS Baloteşti 14 p; 19. Ştiinţa Miroslava 12 p; 20. Foresta Suceava 11 p.

Etapa 17, sâmbătă şi duminică, 11 şi 12 noiembrie: CS Mioveni - Sportul Snagov; CS Baloteşti - Metaloglobus Bucureşti; CS Afumaţi - Chindia Târgovişte; Olimpia Satu Mare - Dacia Unirea Brăila; UTA Arad - ASA Târgu Mureş; Pandurii Târgu Jiu - Ripensia Timişoara; Ştiinţa Miroslava - Foresta Suceava; Dunărea Călăraşi - FC Argeş; AFC Hermannstadt - Academica Clinceni; ASU Politehnica Timişoara - Luceafărul Oradea.