Liga 2, etapa 17: CS Mioveni - doar egal cu Snagovul, FC Argeş a pierdut la limită la Călăraşi!

Este o perioadă proastă pentru fotbalul argeşean din Liga a II-a - aceasta este concluzia la care au ajuns majoritatea iubitorilor "sportului rege" din zona noastră. CS Mioveni avea nevoie ca de aer de o victorie în meciul cu echipa pe care o pregăteşte Vivi Răchită şi a deschis scorul în min. 45, prin Ayza, care a marcat cu capul din interiorul careului oaspeţilor. A fost doar un foc de paie, pentru că după pauză, oaspeţii au întors scorul prin 2 reuşite de efect în mai puţin de 8 minute. De-abia pe final gazdele au egalat, prin Năstăsie, tot cu capul şi au avut şansa victoriei în min. 94, însă Ene a ratat o lovitură de pedeapsă. La finalul meciului, la nervi, primarul Ion Georgescu a anunţat că va retrage susţinerea municipalităţii de la echipa de fotbal.

De cealaltă parte, FC Argeş a deschis scorul la Călărăşi, cu echipa antrenată de Dan Alexa şi a dat impresia că poate produce surpriza etapei cu ocupanta locului secund. Din păcate, băieţii lui Augustin Eduard sunt cruzi şi rezultatul din prima repriză a fost întors de călărăşeni, care au pus mâna pe toate cele trei puncte puse în joc. Rezultatele complete ale etapei au fost acestea: CS Baloteşti - Metaloglobus Bucureşti 2-0; CS Afumaţi - Chindia Târgovişte 0-0; Olimpia Satu Mare - Dacia Unirea Brăila 3-2; UTA Arad - ASA Târgu Mureş 1-2; Pandurii Târgu Jiu - Ripensia Timişoara 1-1; Ştiinţa Miroslava - Foresta Suceava 0-1; CS Mioveni - Sportul Snagov 2-2; Dunărea Călăraşi - FC Argeş 2-1; AFC Hermannstadt - Academica Clinceni 2-0; ASU Politehnica Timişoara - Luceafărul Oradea 2-0.

Clasament 1. AFC Hermannstadt 40 p; 2. Dunărea Călăraşi 39 p; 3. Chindia Târgovişte 35 p; 4. Academica Clinceni 29 p; 5. ASA Târgu Mureş 28 p; 6. CS Afumaţi 28 p; 7. ASU Politehnica Timişoara 27 p; 8. CS Mioveni 23 p; 9. Sportul Snagov 23 p; 10. FC Argeş 22 p; 11. Ripensia Timişoara 21 p; 12. Olimpia Satu Mare 20 p; 13. Metaloglobus Bucureşti 19 p; 14. UTA Arad 18 p; 15. Dacia Unirea Brăila 17 p; 16. Pandurii Târgu Jiu 17 p; 17. CS Baloteşti 17 p; 18. Luceafărul Oradea 16 p; 19. Foresta Suceava 14 p; 20. Ştiinţa Miroslava 12 p.

Etapa 18, sâmbătă, 18 noiembrie: Sportul Snagov - Foresta Suceava; Luceafărul Oradea - Ştiinţa Miroslava; Ripensia Timişoara - ASU Politehnica Timişoara; ASA Târgu Mureş - Pandurii Târgu Jiu; Dacia Unirea Brăila - UTA Arad; FC Argeş - Olimpia Satu Mare; Chindia Târgovişte - Dunărea Călăraşi; Metaloglobus Bucureşti - CS Afumaţi; Academica Clinceni - CS Baloteşti; CS Mioveni - AFC Hermannstadt.