Campionatul European de handbal feminin: o victorie sau un egal cu Ungaria şi România va ajunge în semifinale la Paris!

Aceasta a fost concluzia pragmatică desprinsă după victoria selecţionatei noastre contra Spaniei, obţinută marţi, la Nancy. După înfrângerea catastrofală din meciul cu Olanda, nu se admitea alt rezultat împotriva unei formaţii care, practic, era eliminată din competiţie. În plus, pentru fetele noastre pleda şi istoricul celor 14 întâlniri directe anterioare, din care România obţinuse 10 victorii, iar Spania numai una. Însă nu putea fi exclus tracul produs de înfrângerea de duminică împotriva batavelor. Antrenorul spaniol Ambros Martin avea sarcina dificilă de a învinge selecţionata ţării sale, dacă voia să-şi dovedească valoarea profesională urcând spre piscurile clasamentului european la această ediţie, iar handbalistele sale aveau obligaţia de a dovedi că jocul anterior fusese un accident şi că puteau aspira îndreptăţit la o nouă medalie la ediţia a XIII-a a Campionatului European.

O primă repriză de coşmar

Debutul fetelor noastre în meci a fost copie fidelă a celui cu olandezele - ezitant, precipitat, fără luciditate, cu pase greşite şi şuturi parate cu uşurinţă de Silvia Navarro. Adversarele au jucat ceea ce ştiau ele mai bine, fiind exacte în apărare şi reactive în atac, astfel că în min. 3 conduceau cu 2-0. Buceschi s-a încumetat să ia o acţiune pe cont propriu, observând că Neagu nu-şi găsea busola şi ne-a dat o rază de speranţă când a marcat. Numai că replierile noastre greoaie, apărarea ezitantă şi jocul fără orizont al fetelor le-a permis ibericelor să rămână la cârma partidei şi să se detaşeze pe tabela de marcaj până la un incredibil 6-1 (min. 14), şi asta graţie jocului excelent făcut de Fernandez, Gonzales şi Pena. Florica, Pintea şi Neagu n-au reuşit să marcheze nici de pe semicerc, luând la ţintă fie barele porţii spaniole, fie portarul. Imaginea dezastrului era întregită de neputinţa de a marca în superioritate numerică, ceea ce nu părea a fi o problemă pentru adversare, asta probabil şi pentru că ele nu aveau practic vreo presiune a rezultatului şi jucau relaxate. Neagu a reuşit totuşi să spargă gheaţa înscriind pentru 4-8 (min. 18), după care a recuperat din greşelile anterioare şi a redevenit jucătoarea pe care o ştiam, astfel că la pauză micşorasem diferenţa la 10-12. De notat ar fi faptul că echipa noastră pierduse nu mai puţin de 13 mingi în această repriză, care trebuia uitată cât mai repede!...

Revenire fantastică

Partea a doua a început la fel de prost: având-o eliminată pe Perianu de la sfârşitul primei reprize, Ambros Martin a scos portarul pe atacul nostru, combinaţia a mers bine până la Pintea, care n-a reuşit să înscrie. Silvia Navarro însă a şutat din careul propriu şi ne-a înscris un gol uşor pentru 10-13. Imediat a punctat Neagu, cuprinsă parcă de o furie devastatore pe neputinţa echipei noastre, fapt care a constituit - se pare - un imbold pentru colege. Un moment psihologic s-a consumat în min. 33, când Dedu a parat lovitura de la 7 m executată de Cortez şi a dublat intervenţia, pentru ca imediat Laslo să puncteze pentru 12-13. Şase minute mai târziu, Dedu a fost din nou fantastică printr-o altă intervenţie, ce s-a constituit în al doilea moment psihologic al meciului, căci Neagu a adus egalarea la 15 (min. 41) şi Florica ne-a pus pentru prima oară în avantaj 2 minute mai târziu. Carmen Martin ne-a chinuit şi ea destul, egalând şi readucându-şi echipa în avantaj, după care şi-a intrat în mână Crina Pintea, ce şi-a pus în valoare calităţile fizice şi talentul, egalând la 17 (min. 45). Exemplul ei a fost preluat de Florica, Geiger şi, spre final, de Ardean-Elisei, care ne-a amintit ce mare jucătoare era cândva. După golul de 20-17, marcat de Pintea în min. 48, jocul ibericelor s-a gripat, n-au mai reuşit să ţină pasul, deşi s-au străduit şi diferenţa de 2 goluri s-a menţinut până la final. Forţa echipei noastre s-a dovedit prin faptul că a revenit incredibil pentru unii după un handicap de 5 goluri la jumătatea primei reprize şi a reuşit o victorie care-i permite să emită pretenţii la calificarea în semifinale. Pentru România au înscris: Neagu 7 goluri, Pintea 6, Buceschi 4, Florica 3, Ardean-Elisei, Geiger - câte 2, Perianu, Laslo şi Chiper - câte 1 gol. Dedu a fost din nou la înălţime, prin reuşitele respingerii a 11 aruncări la poarta sa, dintre care una de la 7 m! Din tabăra Spaniei s-au remarcat Gonzalez, cu 6 goluri, Pena şi Fernandez, cu câte 5 reuşite. 

Clasamentul Grupei Principale II înainte de meciul cu Ungaria

La final, Pintea - care avea să fie declarată MVP-ul partidei - avea lacrimi în ochi şi, alături de celelalte colege la fel de emoţionate, începea să întrevadă drumul spre Paris, unde aveau să se joace ultimele acte ale Europeanului. Biletele de drum urmau să fie procurate de la unguroaicele pe care urmau să le întâlnească a doua zi într-un meci ce se anunţa destul de dificil, deşi în tribunele de la Nancy erau aşteptaţi circa 1.000 suporteri români veniţi din Franţa, Germania, Belgia şi alte ţări din Uniunea Europeană. În celălalt meci important al grupei noastre, Norvegia lansată într-o cursă furibundă şi disperată de urmărire după înfrângerile suferite cu Germania şi România în prima parte a competiţiei, ceea ce-i adusese o calificare chinuită cu 0 puncte, trebuia să învingă Olanda, liderul Grupei Principale II, dacă voia să-şi onoreze cele 7 titluri şi 11 medalii continentale şi statutul de campionă en-titre. Palmaresul îi era favorabil şi se miza pe faptul că batavele nu mai înregistraseră o victorie contra scandinavelor de vreo 40 ani, iar ultima înfrângere dureroasă o suferiseră în finala Europenelor din 2016. Norvegiencele, cu Katrine Lunde, Kristiansen, Oftedal şi Loke, le-au călcat pur şi simplu în picioare pe fetele din Ţara Lalelelor, bătându-le fără milă cu un scor care le-a desfiinţat: 29-16! În urma acestui rezultat au reintrat în cărţi pentru a emite pretenţii la fazele finale. Clasamentul în Grupa Principală II după disputarea partidelor de marţi, când toate echipele aveau jucate câte 4, se prezenta astfel: 1) România 6 puncte (golaveraj 111-101); 2) Olanda 6 p (101-105); 3. Norvegia 4 p (122-105); 4) Germania 4 p (111-110); 5) Ungaria 4 p (108-117); 6) Spania 0 p (101-116). În această seară urmau să se joace meciurile decisive pentru configuraţia finală a clasamentului, după următorul program: Norvegia - Spania, România - Ungaria şi Olanda - Germania. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It