A plătit tribut oboselii: Halep a pierdut finala din Qatar cu 6-3, 3-6, 4-6 în faţa lui Mertens!

Prima noastră rachetă a legat mai multe rezultate bune, de parcă meciurile de la Ostrava - unde a obţinut cu naţionala României calificarea istorică în semifinala care se va juca în deplasare cu Franţa, în aprilie, după ce a învins multipla campioană Cehia, cotată drept cea mai puternică echipă feminină din lume - i-a dat forţa psihică de a depăşi momente grele în care altădată probabil ar fi abandonat lupta. La Doha, Simona Halep a avut partide destul de grele, exceptând-o pe prima - cea din turul doi - când a trecut fluierând de ucraineanca Lesia Tsurenko, care s-a dovedit prea slabă la ora meciului pentru a emite pretenţii asupra fostului lider mondial. În sferturi, joia trecută, s-a schimbat povestea, pentru că nemţoaica Julia Gorges a fost o nucă greu de spart. Simona a câştigat într-adevăr în două seturi, ambele la tie-break şi cu 7-6, 7-6 şi-a asigurat prezenţa în semifinale din Qatar. Acolo o aştepta una dintre "bestiile sale negre" din ultimii ani, compatriota lui Tsurenko! Elina Svitolina era jucătoarea care-i luase două finale la Roma în ultimii ani, dar şi asupra căreia triumfase cândva, întorcând rezultatul când nu se mai aştepta cineva, la Roland Garros. Deci existau toate ingredientele pentru un meci mare, care n-a dezamăgit pe cineva, căci a fost de-a dreptul extraordinar prin evoluţia scorului, tensiunea din teren şi prin fantastica luptă psihologică dintre protagoniste. Simona Halep anticipase că va câştiga cea care se va dovedi mai puternică în plan mental şi exact aşa a fost!
Partida a avut destule asemănări cu una de şah, fiind destul de tacticizată, cu strategii asemănătoare, impuse de stilurile de joc apropiate, cu un plus de inteligenţă imaginaţie din partea Simonei, pe care Elina încerca să le compenseze prin forţă. Totuşi, faţă de alte meciuri, ucraineanca a părut mai puţin sigură de ea, un pic mai temătoare sau mai "aeriană", căci atunci când era pusă sub presiune, îşi pierdea cumpătul şi găsea tot mai greu soluţii de rezolvare la problemele pe care i le propunea constănţeanca prin venele căreia curgea tumultuos dorul de revanşă. După un prim set adjudecat de Halep cu 6-3 într-un mod în care superioritatea demonstrată a fost evidentă, a urmat obişnuitul black-out şi Svitolina a câştigat în oglindă, cu acelaşi scor. Foarte sigură de ea, aceasta a abordat cu aplomb arogant setul decisiv şi rapiditatea cu care a pus pe tabela de marcaj scorul de 3-0 i-a dat o siguranţă păguboasă. Faptul că Simona a punctat şi ea, n-a alarmat-o, deoarece imediat a refăcut distanţa. Fata noastră a pornit o ofensivă furioasă şi extrem de lucidă, fiind poate printre puţinele jucătoare care puteau crede că poate remonta în set decisiv un scor de 1-4. Ceea ce spectatorii şi milioanele de telespectatori credeau a fi doar un miracol a fost, totuşi, înfăptuit: Halep a egalat la 4, a salvat apoi trei mingi de 5-4 pentru Svitolina şi a preluat ea conducerea! A fost prea greu de suportat de adversară, care a picat mental şi a cedat game-ul, setul şi meciul. Cu 6-3, 3-6, 6-4, Simona şi-a rezervat dreptul de a juca sâmbătă finala turneului pe care l-a mai câştigat acum câţiva ani. Adversara ei era belgianca Elise Mertens, învingătoarea nemţoaicei Angelique Kerber cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1.
Finala a fost marcată de şmecheria Elisei Mertens, care în setul secund, la scorul de 1-2, a solicitat o pauză medicală, acuzând dureri la soate. Aceasta a scos-o din ritm pe Simona Halep care-i administrase pe bandă rulantă "lovituri cauzatoare de moarte". Oboseala acumulată în epuizantul meci cu Cehia din urmă cu o săptămână, lipsa ritmului de joc din ultimele luni, au condus spre un blocaj al muşchilor spatelui şi jucătoarea noastră a început să greşească tot mai des, în timp ce adversara zburda ca o căprioară! Consecinţa logică a fost aceea a dereglării jocului Simonei, care a terminat aproape în genunchi finala de la Doha. A fost o experienţă de viaţă, din care va avea mult de învăţat şi roadele se vor observa în turneul din Dubai, de săptămâna viitoare. Oricum, Halep merită respectul tuturor celor care au urmărit-o în Qatar, pentru că n-a apelat la trucuri pentru a-şi apropia victoria cu orice preţ în cea de-a 34-a finală jucată în carieră, din care a câştigat 18. Pentru că a jucat finala, a primit un cec de 84.850 $ şi 305 p WTA. "Merituoasa" Elisa Mertens, care şi-a servit interesul cum s-a priceput mai bine, şi-a asigurat un cec de 158.895 $ şi 470 p WTA.