Alb-violeţii şi-au regăsit cadenţa: Luceafărul Oradea - FC Argeş 1-2 (0-0)

FC Argeş a obţinut a doua victorie consecutivă din acest retur de campionat cu Augustin Eduard şi Paul Ciobanu pe banca tehnică. Piteştenii s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Luceafărul Oradea, una dintre formaţiile care se luptă pentru evitarea retogradării. Golurile alb-violeţilor au fost reuşite după pauză de Cătălin Barbu şi Vasile Buhăescu, în timp ce reuşita ardelenilor a fost semnată de Yabre. Încă din primele minute, echipa noastră a pus presiune pe adversar, iar Florescu şi Turda şi-au trecut în cont mari ocazii de gol. Replica orădenilor a venit în urma unor şuturi de la distanţă expediate de Vasile Pop, Lu şi Prejmerean. FC Argeş a reuşit să deschidă scorul la un sfert de oră după pauză prin Cătălin Barbu, care l-a învins pe Moga cu un şut de la marginea careului. După marcarea golului, piteştenii se puteau desprinde decisiv, însă şuturile lui Florescu şi Tofan au lovit bara! Contrar cursului jocului, Luceafărul a restabilit egalitatea prin Yabre, care a deviat în poartă o centrare a lui Prejmerean. Năstăsie a fost foarte aproape de a readuce pe FC Argeş în avantaj, însă torpila acestuia de la 30 metri a fost deviată din nou în bară! Golul victoriei echipei noastre a fost reuşit de Vasile Buhăescu, cu 8 minute înainte de finalul timpului regulamentar, în urma unei acţiuni personale. În urma acestei victorii, FC Argeş şi-a consolidat locul 6 în clasament, cu cele 50 puncte reuşite în 28 etape.

Caseta tehnică

Luceafărul: Moga - Oros (cpt.), Lu Yeefeng, Dulca, Paraschiv - Ciul, Yabre, Pop, Bebey - Prejmerean, Moihedja. Rezerve: Moroz, Wahya, Mitrică, Preoteasa, Roşu, Luduşan, Nemeş. Antrenor. Cristian Lupuţ.
FC Argeş: Grecu - Tofan, Vişa, Turda, Oancea - Şerban, Panait, Barbu, Năstăsie (cpt.), Florescu, Buhăescu. Rezerve: Popescu, Buleică, Vochin, Stan, Popa, Nilă, Hreniuc. Antrenor: Augustin Eduard.
Stadion: Luceafărul (Sânmartin-Bihor).
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa). Asistenţi: Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It