Cupa Davis: România - Zimbabwe 4-1

Exact ca într-un roman de Alexandre Dumas, după aproape 20 ani, cele două echipe s-au reîntâlnit într-o confruntare din Grupa a II-a mondială a Cupei Davis. În 2000, la Harrare, România învingea Zimbabwe cu 3-2, 2 puncte fiind aduse de Andrei Pavel, iar cel al victoriei de dublul pe care-l făcea cu actualul căpitan nejucător, Gabriel Trifu. Vineri însă, echipa noastră a debutat cu stângul la Piatra Neamţ, printr-o înfrângere surprinzătoare a primei noastre rachete în faţa jucătorului cu nr. 546 ATF. Benjamin Lock, albul din Zimbabwe, a făcut ce-a vrut cu vedeta noastră care a reuşit probabil cea mai proastă evoluţie a sa din ultimii ani. După ce Marius Copil a pierdut cu 4-6, 5-7, puteam afirma că tenisul nostru se afla la cota sa cea mai joasă. Asta ca să nu mai spunem că ajunsese de râs, dacă şi africanii începuseră să ne bată la fundul gol, ceva de neimaginat la vremea lui Ilie Năstase şi Ion Ţiriac, dar perfect normal la cea a lui George Cosac şi Gabriel Trifu!
În 5 aprilie 2019, onoarea naţională la nivel de tenis a fost salvată de tânărul piteştean Dragoş Dima, pe care l-am văzut crescând în ultimii ani şi pe terenurile de la Curtea de Argeş. Acesta a întâlnit prima rachetă din echipa statului Zimbabwe, Takany Garanganga, un colos cu înălţimea de 1,85 m (cu 5 cm peste aceea a sportivului nostru), dar nu s-a lăsat intimidat şi în primele 3 game-uri i-a demonstrat "cine e şeful" din teren. Dragoş a practicat un joc echilibrat, exact, cu lovituri bine gândite şi perfect plasate, prin care şi-a silit adversarul să greşească, fructificând aproape toate ocaziile ivite. Deşi Takany a avut o tresărire de orgoliu şi a reuşit un 1-3, apoi un 2-4 şi un 3-5, a pierdut cu 3-6 primul set. Cel de-al doilea l-a început vijelios, dar n-a reuşit decât un game în plus faţă de ceea ce câştigase în primul. Dragoş Dima s-a impus astfel cu 6-3, 6-4, a egalat scorul la general şi ne-a dat ceva oxigen după ce am fost duşi în pragul sufocării de prestaţia penibilă a lui Marius Copil, selecţionat probabil doar pentru locul ocupat în clasamentul ATP. Concluzia se impune, căci dac-ar fi fost analizat după prestaţiile din partidele jucate în acest an, era evident faptul că nu era decât un soi de Mihaela Buzărnescu masculin(ă)...

Dublul ne-a adus în avantaj şi Copil s-a trezit din somn, realizând punctul decisiv

Jocurile de sâmbătă s-au încheiat cu victoria logică a selecţionatei tricolore. Mai întâi, dublul Horia Tecău/Florin Mergea a pus lucrurile în ordinea firească, după ce a învins cuplul fraţilor Benjamin şi C. John Lock cu scorul de 6-1, 6-4. Profesionişti care-şi respectă statutul şi-şi respectă şi fanii, aceştia nu le-au dat speranţe africanilor expediind primul set în 23 minute cu un 6-1 sec. Victoria a fost obţinută prin fructificarea serviciilor excelente ale lui Tecău şi anticipaţia dovedită de Mergea la fileu, plus apărarea bine pusă la punct şi câteva lovituri de-a dreptul uluitoare, care ne-au amintit de cât de frumos poate fi tenisul în care forţa face casă bună cu tehnica fină de bijutieri. Setul doi a fost ceva mai animat, adversarii încercând să-şi vândă pielea cât mai scump, însă n-au reuşit decât să puncteze ceva mai mult decât în primul. Meciul a fost câştigat de băieţii noştri cu scorul de 6-4 în 59 minute. La acel moment, România răsturnase scorul din ziua precedentă şi conducea Zimbabwe cu 2-1.
A urmat meciul decisiv în care s-au întâlnit primele rachete, respectiv Copil şi Garanganga. Partida a durat peste două ore, deoarece arădeanul s-a chinuit cumplit ca să câştige. Deşi şi-a adjudecat la mare luptă primul set cu 6-4, cel de-al doilea a fost extrem de animat. La scorul de 4-4, lupta dură de peste 10 minute s-a încheiat cu victoria jucătorului din Zimbabwe. Condus cu 5-4, Marius a priceput că nu mai ţineau "copilăriile", s-a mobilizat exemplar şi a câştigat următoarele trei game-uri, între care ultimul pe propriul serviciu la zero. A încheiat setul cu un as şi ne-a adus victoria cu 3-1 într-un meci în care suporterii au avut destule emoţii... Ziua avea să fie încheiată de juniorul Filip Cristian Jianu, care şi-a făcut debutul în echipa României cu o victorie. A fost 6-3 în primul set pentru jucătorul care a ajuns şi la Curtea de Argeş, la turneele organizate la baza Tenis Club, pentru ca actul secund să fie decis în prelungiri, 7-5 pentru român... Naţionala a câştigat cu un 4-1 care nu trebuie să ne liniştească prea mult, dacă ne vom baza în continuare pe nume golite de substanţă!