Victorie obţinută la ultima fază: FC Argeş - Ripensia Timişoara 2-1 (0-1)

FC Argeş a reuşit vineri dimineaţă o victorie muncită în confruntarea de pe propriul teren cu Ripensia Timişoara. Succesul echipei noastre s-a conturat în ultimul minut de prelungiri al partidei. Bănăţenii au reuşit să deschidă scorul prin Andrei Dumiter, cu un sfert de oră înainte de finalul primului mitan. Atacantul timişorenilor a pătruns în careu, a trecut de Hreniuc şi Vişa şi l-a învins pe Nicuşor Grecu cu un şut plasat. După revenirea de la cabine, alb-violeţii au ieşit pe teren mult mai motivaţi şi au reuşit să întoarcă scorul. Piteştenii au reuşit egalarea la puţin timp după pauză prin Vasile Buhăescu, care - servit perfect de Cătălin Barbu - nu l-a iertat pe portarul Horaţiu Moldovan ieşit în întâmpinare. Bănăţenii au avut şansa de a trece în avantaj, însă Mansour, singur din 6 m, a trimis pe lângă poartă spre disperarea staff-ului tehnic care şi-a pus mâinile în cap. Golul lui Buhăescu le-a dat aripi argeşenilor, care au început să pună o presiune mai mare pe adversar. După primirea golului, Ripensia a preferat să se apere pe două linii şi să dea lovitura pe contraatac, lăsând impresia că se mulţumeşte cu un punct din deplasarea de la Piteşti. Cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar, Alin Popa putea să aducă fericirea în tabăra alb-violetă, însă din 3 m a trimis cu capul în braţele portarului! Calculele bănăţenilor au fost stricate la ultima fază a meciului de Ionuţ Şerban. Mijlocaşul echipei noastre a bătut perfect o lovitură liberă de la 35 m, lateral stânga, mingea a luat pământul şi s-a dus direct în vinclul colţului lung, păcălindu-l pe Moldovan, care a rămas pe linie şi a reacţionat târziu. Cu această victorie, FC Argeş acumulează 62 puncte şi s-a apropiat la două puncte de Sportul Snagov, ocupanta locului 5, care a jucat sâmbătă, în deplasare, la Energeticianul, unde a remizat, scor 3-3.
"Am luat gol la ultima fază, dintr-o lovitură liberă de la mare distanţă. Ar fi trebuit să fim mult mai responsabili, să avem personalitate. Nu am avut, nimeni nu a reuşit să atingă acea minge, care s-a dus în poartă. A fost o fază de cascadorii râsului! S-au arătat trei minute de prelungiri şi am luat gol în minutul 90+4 şi 30 de secunde. Păcat de munca noastră, căci nu am jucat rău... Nu meritam sub nicio formă să pierdem acest meci. Am avut numeroase situaţii de a face şi 2-0 şi 2-1. Nu am reuşit, însă, să realizăm mai mult, pentru că am fost egoişti. Nu am fost o echipă, şi mă refer în special la jucătorii din atac. Nu au pasat atunci când ar fi trebuit, iar asta ne-a costat. Trebuie spus, totodată, că am întâlnit o formaţie bună, cu jucători de calitate, care ne-au taxat atunci când au putut. Asta e, noi am ratat, iar ei au înscris la ultima fază, la o minge aruncată în careu! Sunt supărat şi dezamăgit, pentru că nu învăţăm nimic din greşelile altora", a declarat Alexandru Pelici, antrenorul oaspeţilor, pentru site-ul oficial al Ripensiei Timişoara.
Rezultatele etapei a XXXIV-a au fost acestea: CS Mioveni - SSC Farul Constanţa 0-2; FC Argeş - Ripensia Timişoara 2-1; Luceafărul Oradea - Daco-Getica Bucureşti 1-0; Petrolul Ploieşti - Dacia Unirea Brăila 9-1; Aerostar Bacău - ACS Poli Timişoara 1-0; Energeticianul - Sportul Snagov 3-3; Metaloglobus Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu 6-0; Chindia Târgovişte - CS Baloteşti 6-0; ASU Politehnica Timişoara - Academica Clinceni 2-2. Astăzi, după închiderea ediţiei noastre s-a jucat partida Universitatea Cluj - UTA Arad. Clasament: 1. Academica Clinceni 77 p; 2. Chindia Târgovişte 76 p; 3. Universitatea Cluj 69 p; 4. Petrolul Ploieşti 68 p; 5. Sportul Snagov 64 p; 6. FC Argeş 62 p; 7. CS Mioveni 49 p; 8. Metaloglobus Bucureşti 46 p; 9. Ripensia Timişoara 45 p; 10. UTA Arad 44 p; 11. Luceafărul Oradea 43 p; 12. ASU Politehnica Timişoara 42 p; 13. Farul Constanţa 42 p; 14. Daco-Getica Bucureşti 39 p; 15. Pandurii Târgu Jiu 38 p; 16. ACS Energeticianul 36 p; 17. Aerostar Bacău 35 p; 18. ACS Poli Timişoara 26 p; 19. CS Baloteşti 24 p; 20. Dacia Unirea Brăila 19 p. Programul etapei a XXXV-a: Pandurii Târgu Jiu - Chindia Târgovişte, marţi, 14 mai, ora 16.00; Metaloglobus Bucureşti - Luceafărul Oradea, miercuri, 15 mai, ora 11.00; Sportul Snagov - ASU Politehnica Timişoara, miercuri, 15 mai, ora 13.00; Farul Constanţa - Daco-Getica Bucureşti, miercuri, 15 mai, ora 16.00; CS Baloteşti - Energeticianul; UTA Arad - Aerostar Bacău; ACS Poli Timişoara - FC Argeş şi Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni, toate miercuri, 15 mai, ora 18.00; Academica Clinceni - Universitatea Cluj, joi, 16 mai, ora 18.00 şi Ripensia Timişoara - Petrolul Ploieşti, joi, 16 mai, ora 20.00.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It