După un dublu 4-6 cu Kiki Bertens, în finala de la Madrid, Simona Halep şi-a amânat revenirea în fruntea topului mondial!

Seara de sâmbătă n-a fost una fastă pentru cea mai bună sportivă a României. Dacă ar fi câştigat finala turneului de la Madrid, Simona Halep ar fi revenit pe primul loc în clasamentul WTA, care - după părerea multor specialişti străini - i s-ar fi cuvenit. Ea făcuse un turneu perfect în capitala Spaniei, în care - în ciuda unei răceli - nu cedase nici măcar un set şi era considerată favorită în meciul cu Kiki Bertens. Numai că a părăsit-o norocul şi olandeza s-a desprins în câştigătoare, luându-şi revanşa pentru finala pierdută în ediţia precedentă în faţa cehoaicei Petra Kvitova. Partida a început sub semnul echilibrului şi fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul până la scorul de 2-1. Atunci Simona a reuşit un break şi a ajuns să conducă pe tabelă cu 3-1 şi cu 4-2. Inexplicabil, apoi a intervenit un blocaj în jocul ei, în timp ce adversara a crescut nivelul încurajată de erorile comise de Halep, fiind de neoprit până la câştigarea primului set. Kiki a început mai bine şi setul secund, în care a condus cu 2-0 şi nu s-a speriat atunci când Simona a egalat la 2, adăugându-şi încă două puncte şi întorcând în oglindă scorul din primul set. Constănţeanca a punctat în game-ul următor, pe care l-a câştigat la zero, cu un fantastic efort de voinţă. La 3-4, şansa a trecut de partea olandezei şi, în loc de break, la 15-30, o minge a lovit-o în coapsă şi scorul s-a egalat. Bertens a punctat apoi pentru 5-3 uzând de arma serviciului şi chiar dacă Halep a ripostat, meciul era deja jucat, căci a reuşit punctul care i-a adus victoria finală! Acum Simonei, care n-a câştigat vreun turneu în 2019, îi rămâne posibilitatea de a se revanşa la Roma şi apoi în Grand Slam-ul de la Roland Garros, unde trebuie să-şi apere trofeul. Să-i ţinem pumnii, pentru că neşansa nu poate ţine la nesfârşit!