FC Argeş se pregăteşte la intensitate maximă în Bazinul Olimpic!

Fotbaliştii echipei noastre îşi continuă perioada de pregătire pe plan local până la plecarea în cantonamentul din Antalya, care este programat în perioada 2-14 februarie. FC Argeş a intrat în doua săptămână de antrenamente, iar staff-ul tehnic a crescut treptat intensitatea şedinţelor de pregătire fizică, având în vedere faptul că este o perioadă de acumulări. Antrenorul Ionuţ Badea alternează antrenamentele de la Stadionul "Nicolae Dobrin" cu cele de la Bazinul Olimpic din Piteşti. Joi seară, timp de o oră, 20 de jucători au tras din greu la exerciţiile din bazin comandate de staff-ul tehnic. Principalul echipei noastre şi ceilalţi membri ai staff-ului au urmărit în cele mai mici detalii randamentul fiecărui fotbalist. Cea mai mare parte a jucătorilor echipei noastre aveau montate pe corp GPS-uri care măsurau frecvenţa cardiacă. Aceste aparate de ultimă generaţie care erau conectate la o tabletă transmiteau date importante despre efortul pe care îl depuneau jucătorii monitorizaţi.

Preparator fizic de la CSU Craiova

Badea şi-a completat staff-ul tehnic cu preparatorul fizic Daniel Pîrvu, care în sezonul precedent a făcut parte din echipa cu care antrenorul Davis Mangia a lucrat la CSU Craiova. Tehnicianul grupării din Trivale speră ca în cel mai scurt timp, FC Argeş să bifeze şi primele transferuri din această perioadă precompetiţională. Principalul echipei noastre a purtat mai multe runde de discuţii cu fotbalişti de la echipe de Liga I, iar în următoarele zile aşteaptă răspunsul acestora.

Discuţii cu Graficar Beograd pentru al treilea test

Antrenorul echipei noastre a stabilit în linii mari încă un posibil adversar pe care FC Argeş ar urma să-l întâlnească în cantonamentul din Turcia. După amicalul din 6 februarie, cu FC Montana, ocupanta locului 3 din eşalonul secund din Bulgaria, piteştenii poartă discuţii cu liderul din liga a doua din Serbia, Graficar Beograd, pentru cel de-al treilea test care este programat pe 10 februarie. În afară de cele două jocuri, piteştenii mai au de stabilit partenerii din amicalele din 9 şi 13 februarie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It