Una caldă, alta rece la handbal feminin

SCM Rm. Vâlcea şi CSM Bucureşti au debutat sâmbătă în grupele principale din Liga Campionilor. Vâlcencele care au intrat cu zero puncte aveau nevoie de victorie pe teren propriu ca de aer în meciul cu Krim Mercator Ljubljana. Bucureştencele s-au deplasat la Budapesta, pentru a da replica vicecampioanei Ungariei, Ferencvaros, pe care o înfrânseseră în ultimele patru meciuri directe din competiţia supremă a handbalului european. Aceste rezultate le plasau în postura de favorite, însă ceea ce s-a întâmplat pe teren a fost un adevărat coşmar şi pentru ele, şi pentru milioanele de fani...

Victorie superbă a vâlcencelor: SCM - Krim 31-16 (14-8)

Echipa condusă de către Florentin Pera a început jocul greoi, fără orizont şi extrem de temătoare. Slovenele au fost la cârma partidei timp de 10 minute, căci ajunseseră să conducă cu 2-0. Numai că Batinovic a închis poarta gazdelor, ştiind că Iulia Dumanska, accidentată, nu-i putea veni în ajutor. Astfel le-a permis coechipierelor să-şi revină şi să ia jocul pe cont propriu. Reuşitele le-a dat curaj mai ales după ce au înscris câteva goluri uşoare pe contraatac, ceea ce a părut să le afecteze deosebit de mult pe adversarele ce şi-au pierdut busola. Drept urmare, au încheiat prima repriză cu un avantaj de 6 goluri, ce putea fi mult mai mare dacă nu se ratau în prostie momentele favorabile ale jocului. Repriza secundă a fost total la dispoziţia vâlcencelor, care au punctat pe bandă rulantă, în ciuda eforturilor eroice - pe alocuri - depuse de portarul Vojnovic. Gazdele au beneficiat de intrarea "în mână" a lui Glibko (destul de absentă în prima parte), care a fost secondată cu brio de Gonzales, Lopez, Fernandez, El Ghaoui, Bărcăoan, Zamfirescu şi chiar şi-au permis ratarea unor lovituri de penalitate. Antrenorul Pera i-a dăruit ultimele 7 minute ale partidei tânărului portar Ciucă (19 ani), care le-a oprit pe adversare să înscrie, cu cele 4 parade decisive ale sale, timp în care colegele au dus scoorul de la 27-16 la 31-16. Scorul cu care s-a încheiat meciul a fost considerat şi de Pera prea drastic judecând după aspectul jocului, însă este benefic pentru echipa sa, care are acum la activ 2 p, egalând-o pe Krim în clasamentul grupei. Pentru CSM au înscris Glibko 9, Gonzales, Elghaoui şi Lopez (câte 4), Fernandez 3, Zamfirescu 2, Băcăoanu, Da Silva, Norgaard, Daniela Marin şi Kristina Liscevic (câte 1 gol). La rându-i, Krim a punctat prin Harma van Kreij 5 goluri, Zulic şi Snopova (câte 3), Ljepoja 2, Rebicova, Vucko şi Polona Baric (câte 1 gol). Campioana noastră se va deplasa în Suedia, unde va da replica lui Savehof, duminică.

Ferencvaros a demolat CSM: 33-23 (19-10)

Echipa lui Gabor Elek şi-a luat o strălucită revanşă în faţa trupei de vedete închipuite, conduse acum de Adrian Vasile. Lipsită de aportul unor jucătoare precum interul dreapta Nora Mork ori extremele dreapta Laura Chiper şi Carmen Martin, improvizaţia cu Klikovac s-a dovedit a fi catastrofală, deşi Curea a mai "dres busuiocul". Numai că adunătura de nume grele, ce-şi aşteaptă de vreo 3 luni de zile plata salariilor babane, a dat impresia că fusese adunată de prin barurile budapestane şi din cauza mahmurelii, habar n-avea ce căuta pe acel teren. Într-un cuvânt, am văzut cel mai slab meci din istoria CSM-ului, căci n-am avut poartă, apărare sau atac şi am încasat câte goluri au vrut gazdele să ne administreze! Neagu n-a prea nimerit poarta, marcând primul gol cam prin min. 21, dar s-a revanşat parţial în repriza secundă. Lekic n-a mai găsit coechipierele cu pasele măiastre de altădată, aşa că acestea s-au comportat ca nişte paparude pe parcursul partidei în care unguroaicele, în frunte cu Hafra şi portarul Biro, le-au umilit într-un hal-nehal. Principalele marcatoare din echipa noastră în dezastrul de la Budapesta au fost Cristina Neagu (7), Andrea Lekic (6), Crina Pintea (4), Dragana Cvijic (3) şi Iulia Curea (2). După o asemenea contraperformanţă, conducerea clubului, cea tehnică şi jucătoarele care au minim respect faţă de propriile persoane, ar trebui să se îndrepte spre alte meserii, de genul picturii abstracte pe care o înţeleg la fel de puţini oameni ca şi jocul practicat de CSM la Budapesta, în 25 ianuarie 2020. Asta dacă nu vor găsi resursele ca să-şi spele ruşinea duminica viitoare, atunci când vor primi replica acasă de la franţuzoaicele de la Metz, ce le-au învins pe rusoaicele de la Rostov. Dar să nu ne îmbătăm cu apă rece, căci după un astfel de cataclism e greu de crezut că-şi mai pot reveni! Totuşi, speranţa moare ultima, mai ales pentru cei ce mai pot crede în minuni...