Echipa feminină de tenis de masă s-a calificat la Jocurile Olimpice!

Echipa feminină tricoloră, campioană europeană en titre, şi-a asigurat biletele pentru Tokyo 2020 printr-o calificare pe cât de frumoasă pe atât de tensionată, obţinută la turneul de la Gondomar (Portugalia). În formula Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Szocs şi Irina Ciobanu (rezervă), echipa României a învins India cu 3-2, în meciul care i-a asigurat prezenţa la J.O. În primul meci, la dublu, Samara şi Dodean Monteiro au fost conduse cu 1-0 şi 2-1 de Sutirtha şi Ayhika Mukherjee, dar au ridicat nivelul jocului şi au închis întâlnirea cu 3-2 (10-12, 12-10, 7-11, 11-5, 11-6). În partida a doua, Bernadette Szocs a început bine cu Manika Batra, locul 47 mondial, dar după ce a luat primul set, nu a mai găsit soluţii la jocul indiencei. S-a făcut 1-1 la general (11-7, 10-12, 9-11, 7-11). În a treia întâlnire, Samara a avut un singur moment de slăbiciune cu Ayhika Mukherjee, în setul doi, dar s-a răzbunat din plin cele două care au urmat (12-10, 5-11, 11-2, 11-7). În meciul 4, Bernadette Szocs a părut că are puterea de a câştiga duelul cu Sutirtha Mukherjee, mai ales după ce a egalat la 2, dar setul cinci a fost dominat clar de indiancă (11-8, 7-11, 9-11, 11-3, 4-11). Astfel, soarta meciului şi a calificării la J.O. s-a decis în ultimul duel, dintre Daniela Dodean Monteiro şi Manika Batra. Valoroasa jucătoare tricoloră s-a impus cu 3-1 (11-8, 11-4, 3-11,11-2). Echipa feminină s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, acolo unde are şanse să ajungă şi un jucător român, în urma turneelor de calificare rămase (se mai pot câştiga doar locuri individuale). Din păcate, echipa masculină tricoloră a ratat calificarea la J.O. prin turneul de la Gondomar!