Al doilea amical, a doua victorie: FC Argeş - U Craiova II 3-1 (1-0)

# Au marcat: Buhăescu (min. 28), Panait (min. 65), Nini Popescu (min. 75), respectiv Trancă (min. 56).

FC Argeş a câştigat vineri după-amiază cel de-al doilea joc de pregătire din această iarnă. Echipa noastră s-a impus cu 3-1 în confruntarea de pe propriul teren, cu U Craiova II, satelitul formaţiei de primă ligă. Disputa de pe terenul central al Stadionului "Nicolae Dobrin" a fost un bun prilej pentru antrenorii Ionuţ Badea şi Adrian Iencsi de a testa toţi jucătorii pe care îi au la dispoziţie. Cei doi tehnicieni au folosit garnituri diferite în încercarea de a vedea potenţialul fiecăruia. FC Argeş a deschis scorul la jumătatea primei reprize prin Vasile Buhăescu, care a trimis cu capul în plasă în urma unei lovituri de colţ după ce a scăpat din marcajul adversarului. Cu opt minute înainte de finalul primului mitan, echipa noastră îşi putea dubla avantajul prin Ovidiu Rasoveanu, fotbalist venit de la Pandurii Târgu Jiu, însă acesta a trimis peste transversală din 6 metri! Craiovenii au ratat şansa de a restabili egalitatea după ce Markovic a trimis peste poartă din interiorul careului mic.
Oltenii au marcat însă la 10 minute după pauză prin Trancă, care a trimis în plasă de la 16 metri. Bucuria oaspeţilor nu a durat decât 10 minute, pentru că FC Argeş a marcat din nou prin Andrei Panait, cel care a profitat de o respingere în faţă a portarului Păuşescu. Alb-violeţii s-au desprins decisiv pe tabelă cu un sfert de oră înainte de final. Şerbănică a fost un servant perfect pentru Nini Popescu, care a trimis cu capul în plasă. Mijlocaşul Andrei Blejdea îşi putea trece şi el numele pe lista marcatorilor în două rânduri. Prima dată a zguduit transversala cu un şut de la 25 de metri, iar a doua oară a trimis pe lângă poartă din centrarea lui Tofan. Pentru alb-violeţi a fost ultimul test de verificare înainte de plecarea în cantonamentul din Antalya, care este programat în perioada 2-14 februarie.

Caseta tehnică

FC Argeş: Ducan - Oancea, Turda, Motroc, Muşat - Prepeliţă, Şerban, Fundătureanu, Rasoveanu - Grecu, Buhăescu. Rezerve: Micle, Agachi, Tofan, Panait, Oprescu, Dicu, Şerbanică, Brînzan, Moihedja, Matiş, Nini Popescu, Blejdea, Alin Popa. Antrenor: Ionuţ Badea.
U Craiova II: Poenaru - Olteanu, Dobre, Briceag, Juncu - I. Popescu, Dobre, Petre, Trancă - Danciu, Markovic. Rezerve: Păuşescu, Enache, Mitran, Piciu, Vadasis, Croitoru, Mitru, Guţă, Mituică, D. Popa, Ciolacu, Vulpe. Antrenor: Adrian Iencsi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It