FC Argeş a transferat un atacant bosniac: "Bine ai venit, Nedo Turkovic!"

FC Argeş a realizat sâmbătă cel de-al doilea transfer din această perioadă precompetiţională. După ce vineri clubul nostru s-a înţeles cu fundaşul central francez Sylvain Deslandes, antrenorul Ionuţ Badea a mai completat încă un post deficitar. Alb-violeţii au ajuns la un acord pentru o perioadă de 6 luni, cu drept de prelungire, cu atacantul bosniac Nedo Turkovic. Fotbalistul în vârstă de 30 de ani măsoară 1,91 m înălţime şi are o bogată experienţă competiţională. Noua achiziţie a clubului nostru nu este la prima experienţă în fotbalul românesc, Turkovic evoluând în prima parte a sezonului la Turris Turnu Măgurele. La echipa din Turnu Măgurele a fost folosit în 12 meciuri, în 7 ca titular. În această perioadă, bosniacul a şi marcat un gol, în victoria cu 3-0 din deplasarea de la Concordia Chiajna. În cariera sa, atacantul originar din Bosnia-Herţegovina a evoluat pentru Zeljeznicar, Napredak, Travnik (toate trei din Bosnia), Lovcen (Muntenegru), Akzhayik (Kazahstan), Shuvalan FK (Azerbaidjan), Olimpik Sarajevo (Bosnia), NK Brezice (Slovenia), NEROCA (India) şi Qormi (Malta). Cel mai bun sezon l-a avut în 2017, când a marcat 9 goluri în 10 meciuri jucate pentru Brezice.
Nedo Turkovic promite să dea totul pe teren şi să ajute echipa pentru a reuşi promovarea în Liga I: "Am ales această echipă pentru că anul trecut, când jucam la FC Turris, am întâlnit FC Argeş şi mi s-a părut o echipă foarte bine organizată. Sper că vom lupta până la sfârşit să reuşim promovarea!" a spus noua achiziţie a echipei noastre. Clubul FC Argeş îi spune "Bun venit!" lui Nedo Turkovic şi îi doreşte evoluţii cât mai bune şi goluri cât mai multe în tricoul alb-violet.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It