Avem 3 echipe româneşti calificate în fazele superioare ale Ligii Campionilor

SCM Rm Vâlcea - IK Savehof 28-20 (16-10)!

În ciuda problemelor de sănătate cu care s-au confruntat 11 dintre jucătoarele lui Florentin Pera săptămâna trecută, campioana noastră şi-a făcut sâmbătă cel mai frumos cadou de 1 Martie: a obţinut victoria sinonimă cu calificarea, bucurându-şi numeroşii fani şi milioane de români iubitori ai acestui sport superb. În Sala Traian, vâlcencele n-au suferit cu suedezele pe care le învinseseră în deplasare în 2 februarie cu scorul de 23-17 decât în primele minute. Atunci, oaspetele, aflate pe ultimul loc în această grupă principală, au început în trombă şi au reuşit să conducă la un moment dat cu scorul de 3-1. După care, gazdele au ieşit la joc extrem de hotărâte, au condus cu 5-4 şi apoi, iuţind jocul, au tot mărit distanţa, profitând şi de forma excelentă a portatului Marta Batinovic. Repriza secundă a pornit de la scorul de 16-10 şi ecartul a crescut progresiv, ultimul fluier consfinţind victoria vâlcencelor cu 28-20 şi, totodată, calificarea în sferturi înaintea partidei cu Gyor, de sâmbătă. Pentru SCM au înscris Gonzales (7 goluri), Liscevic (6), Norgaard (5), Elghaoui (4), Badea (3), Trifunovic, Glibko şi Stamin (câte un gol).

CSM a pierdut la Metz cu 26-28, dar are calificarea asigurată

Duminică, în Franţa, echipa condusă de Adrian Vasile şi Per Johansson s-a bătut practic singură. Lipsa de concentrare, după ce Rostov o calificase după victoria în deplasare cu Vipers (scor 32-29), a fost evidentă. Apărarea a fost destul de nesigură, atacurile lente, pigmentate de o sumedenie de erori la pasare şi de şuturi expediate aiurea, astfel că dezastrul din meciul cu Ferencvaros era cât pe ce să se repete. Din fericire, ne-a scăpat portarul Jelena Grubisic, care a avut o prestaţie fantastică. Vicecampioana noastră a început prost reprizele şi a revenit pe finalul lor, salvându-şi onoarea. A fost semnul că se putea mai mult, dar când multe jucătoare se gândesc mai mult la plecare, acesta este rezultatul. Pentru CSM au punctat Lekic şi Omoregie (câte 5 goluri), Neagu şi Grbic (câte 4), Perianu (3), Pintea şi Carmen Martin (câte 2) şi Cviijic (1). Pentru gazde, cele mai bune marcatoare au fost Zaadi (6), Luciano (5), Flippes (4), Sajka şi Nokandy (câte 3).

Dinamo va juca în optimi cu PSG!

Sala Dinamo a fost neîncăpătoare pentru mulţimea fanilor care aşteptau revanşa după eliminarea favoriţilor anul trecut în aceeaşi fază a competiţiei. Şi n-au fost dezamăgiţi, căci după o dublă victorie cu 26-25, la Lisabona şi 26-24, la Bucureşti, şi-au văzut speranţele împlinite. Partida a fost extrem de grea, căci lusitanii şi-au vândut scump pielea. Spiritul de echipă evident după eliminarea lui Kuduz de către intrasingenţii arbitri germani a fost dublat de prestaţia extraordinară a portarului iranian Saied, uneori de-a dreptul de netrecut. Adevărul este că şi atacul şi-a făcut pe deplin datoria, mai ales în momentele delicate. În ultimele secvenţe ale meciului, la 25-24 pentru noi, egipteanul Shebib a marcat golul unei calificări indiscutabile, care-i prilejuieşte campioanei noastre întâlnirea cu puternica echipă campioană a Franţei, PSG. Cei mai prolifici marcatori pentru Dinamo au fost Asoltanei (7), Shebib (6) şi Gavriloaia (5), iar la oaspeţi a strălucit compatriotul Valentin Ghionea. Fostul dinamovist a marcat de 5 ori pentru Sporting.