Remiză în derby-ul orgoliilor: FC Argeş - CS Mioveni 1-1 (0-0)

# Au marcat: Matiş (min. 82), respectiv Raul Costin (min. 90).

Derby-ul judeţean FC Argeş - CS Mioveni disputat duminică după-amiază, pe Stadionul "Nicolae Dobrin", s-a terminat cu o remiză, 1-1, rezultat care este pe placul contracandidatelor celor două echipe în lupta pentru promovare. Cei peste 5.000 de spectatori care au asistat la partida de pe arena din Trivale au avut parte de puţin fotbal, ocaziile de gol ale ambelor echipe putând fi numărate pe degetele de la o mână.
Disputa dintre cele două reprezentante ale judeţului din liga secundă a fost una destul de aprig disputată, cu nerv, dar cu realizări puţine. Echipa noastră a avut mai mult posesia în prima parte a întâlnirii şi a încercat să desfacă apărarea destul de bine organizată a Mioveniului, care a lăsat impresia că a venit la Piteşti mai mult să nu primească gol. Cea mai mare ocazie de din primul mitan de a deschide scorul i-a aparţinut mijlocaşului echipei noastre, Andrei Blejdea, care - după ce a trecut de doi adversari în stânga careului - a şutat din unghi peste transversală. Până atunci, Grecu îl încercase pe portarul Mioveniului cu un şut-centrare reţinut cu siguranţă de goalkeeper-ul oaspeţilor. După pauză, ambele echipe au încercat să dea lovitura decisivă pe tabelă. Hergheligiu a rămas singur cu Ducan şi a trimis pe lângă bară, din 7 metri, ratând şansa de a duce Mioveniul în avantaj. FC Argeş a deschis scorul cu 9 minute înainte de finalul timpului regulamentar în urma unei faze care nu anunţa nimic. Tofan a bătut lung un out, iar Răzvan Matiş a înscris din 6 metri, la prima bară. Turkovic putea închide partida, însă rămas singur cu Croitoru, a tras în acesta. Când jucătorii lui Ionuţ Badea se pregăteau de minutele de prelungire, Mioveniul a restabilit egalitatea prin Raul Costin, care a trimis în plasă, cu un şut de la 14 metri, după o deviere cu capul a lui Măzărache. În urma acestei remize, băieţii noştri au ratat şansa de a egala Mioveniul şi au rămas la 3 puncte în spatele galben-verzilor. FC Argeş a urcat pe locul 5, cu 35 de puncte, în timp ce Mioveniul a rămas pe locul 2, cu cele 38 de puncte acumulate în 23 de etape.

Caseta tehnică

FC Argeş: Ducan - Tofan, Turda, Deslandes, Şerbănică (Muşat 65') - Grecu, Moihedja, Şerban - Matiş, Blejdea, Buhăescu, cpt. (Turkovic 80'). Rezerve neutilizate: Micle - Leca, Panait, Rasoveanu, Popa. Antrenor: Ionuţ Badea.
CS Mioveni: Croitoru - Alexe, Beţa, Hreniuc, Albăstroiu (Ghiţă 85') - Costin, Anghelina - Işfan (Cioargă 68'), Coşereanu (cpt, Măzărache 77'), Hergheligiu - Val. Balint. Rezerve neutilizate: Sima - Efros, Stoica, Rădescu. Antrenor: Marius Stoica.
Arbitru: Andrei Moroiţă (Ploieşti). Arbitri asistenţi: Alexandru Filip (Timişoara), Florin Pucheanu (Ulmi). Arbitru de rezervă: Marius Naidin (Piteşti). Observatori: Constantin Pintilie (Vâlcea), Constantin Gheorghe (Suceava).

"Am avut o mentalitate păguboasă"

La finalul partidei de duminică după-amiază, cu CS Mioveni, terminată la egalitate, 1-1, Ionuţ Badea, antrenorul echipei noastre, s-a arătat dezamăgit de faptul că FC Argeş nu a reuşit să se impună şi să ia toate punctele puse în joc. Badea regretă că jucătorii săi nu au rămas concentraţi până la finalul partidei: "Din păcate, astăzi am luat doar un punct, chiar dacă meciul a fost la mâna noastră în multe momente. Deşi am avut situaţii bune în treimea adversă, nu am putut să fructificăm oportunităţile, neavând finalitate în ceea ce numim noi această fază de posesie. Este un moment de analiză, de lucru în continuare. Discuţia pe care am avut-o astăzi cu jucătorii a fost legată de mentalitatea păguboasă de a apăra ceva, în condiţiile în care acel ceva a fost făcut încercând să dominăm partida atacând. Am fost privaţi de două puncte ce ar fi contat enorm la aspectul moral şi ne-ar fi dat altă încredere pentru partidele vitoare. Nu vorbesc despre obiectiv, vorbesc despre fiecare meci în parte. În momentul în care am sosit aici şi am conştientizat situaţia, atunci am putut schimba ceva şi am făcut lucrurile să funcţioneze. Sper ca publicul să vină în mod constant, e dreptul suporterilor să viseze şi m-aş bucura ca la finalul campionatului să fim pe una dintre cele trei poziţii ce îţi pot da şansa să fii în Liga 1".

"Primim goluri foarte uşor!"

La finalul partidei cu FC Argeş, terminată la egalitate, 1-1, antrenorul echipei CS Mioveni, Marius Stoica, s-a declarat mulţumit cu punctul luat la Piteşti. Stoica este însă nemulţumit de uşurinţa cu care echipa sa primeşte goluri: "Astăzi s-au întâlnit două echipe care au încercat să nu piardă pe teren. Din această dârzenie, calitatea a avut de suferit. Nu ştim dacă meritam să câştigăm. Am pregătit meciul ca să nu pierdem în Trivale, am fost crispaţi, ne-am temut să jucăm, descătuşarea a venit după primirea golului. Am schimbat sistemul şi am jucat cu doi atacanţi. Am pus presiune, prin golul lui Raul Costin am plecat cu un punct. Nu spun că este meritat sau nemeritat, pot spune că jucătorii mei şi-au dorit enorm şi au făcut sacrificii ca să nu piardă. Ne-am pregătit toată săptămâna, ştiam forţa ofensivă a Argeşului. Am încercat să nu-i dăm spaţiu lui Vasile Buhăescu, pentru că este foarte periculos şi ne-a reuşit. Nu ştiu ce ocazie clară a avut Piteştiul de a marca... Este deranjant să primim de la o etapă la alta nişte goluri ce puteau fi evitate. Nu pot să le reproşez prea multe, pentru că suntem mici, suntem dezavantajaţi de arbitraj, nu mă feresc să spun acest lucru. Şi în tur am avut de suferit, mai aveam nişte puncte în plus, dar nu ni s-a permis. Trebuie să-mi fac treaba cu aceşti băieţi minunaţi, trebuie să muncim, să pierdem nopţi, să facem analize, nu ştiu cât mai poate rezista un antrenor când are pe umerii lui un obiectiv ce şi-l impune. Este un prilej bun de a merge până la final cu aceste rezultate. Mi-aş dori ca noi sau FC Argeş să fim una dintre echipele care promovează. Ar trebui să fim mai respectuoşi între noi şi, probabil să ne şi ajutăm, în momente grele, aşa văd eu lucrurile. Noi suntem acasă şi suntem înjuraţi, mergem în deplasare, suntem înjuraţi. Fie că suntem pe primul loc, fie că suntem pe ultimul loc, suntem înjuraţi şi este deranjant! Dacă FC Argeş ar fi avut rezultatele noastre, cel puţin 6.000 de spectatori veneau să joace meciurile. Este un public ce are cultură fotbalistică, ce te poate ridica în multe momente în joc. Nu am ieşit în presă să ne spunem of-urile. Eu nu pot să mă abţin. Sunt din Mioveni, am crescut la FC Argeş, am jucat aici, nu poate să-mi spună cineva că nu iubesc FC Argeş. Sunt echipe ce au toate atuurile de a promova. UTA e una dintre echipele cel mai bine organizată. Există acolo o cultură fotbalistică, nişte oameni care susţin echipa la bine şi la greu".
Ultima oră: Înfrângerea din prima etapă a returului cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu (scor 0-2) şi remiza din deplasare cu FC Argeş i-au fost fatale antrenorului lui CS Mioveni, Marius Stoica. Consiliul Director al clubului galben-verde a hotărât ca, de luni, de destinele echipei să se ocupe fostul internaţional Claudiu Niculescu, cel care - de altfel - a şi condus seara primul antrenament al echipei. Marius Stoica a rămas la dispoziţia clubului, urmând să facă parte în continuare din colectivul de antrenori de la CS Mioveni!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It