Victorie fără drept de apel: Pandurii Târgu Jiu - FC Argeş 0-4 (0-2)

# Au marcat: Buhăescu (min. 32), Blejdea (min. 39), Matiş (min. 71) şi Mirică (min. 90).

FC Argeş se menţine cu şanse reale în lupta pentru promovare după victoria de sâmbătă seară, din deplasarea de la Pandurii Târgu Jiu. Echipa noastră s-a impus cu 4-0 în disputa cu gorjenii şi a urcat pe locul 4, cu cele 38 de puncte, adunate în 24 de runde, cu unul mai puţin decât Turris Turnu Măgurele, ocupanta ultimei trepte a podiumului. Piteştenii au făcut o primă repriză perfectă şi au reuşit să marcheze de două ori prin Vasile Buhăescu şi Andrei Blejdea. Alb-violeţii au început în forţă partida şi au irosit câteva mari ocazii de gol prin Blejdea, Matiş şi Alin Popa. Cu aproape un sfert de oră înainte de finalul primei părţi, Alin Popa a centrat perfect în careu, iar Buhăescu a trimis în plasă. Acelaşi Alin Popa a fost un servant perfect şi pentru Andrei Blejdea, care a majorat diferenţa pe tabelă cu 5 minute înainte de finalul primei părţi.
Argeşenii au început în forţă şi repriza secundă şi au fost foarte aproape de golul trei, însă Buhăescu a trimis în transversală de la 17 metri. Cu aproape 20 de minute înainte de final, FC Argeş a irosit o uriaşă ocazie de gol. Turkovic a deviat pentru Alin Popa, care din 3 metri a reluat peste transversală! Cu 20 de minute înainte de final, Matiş a adus liniştea în tabăra argeşeană cu un lob peste portar din interiorul careului. Scorul final a fost stabilit de Mirică în ultimul minut al timpului regulamentar. Mijlocaşul argeşean a primit o pasă în careu, a pivotat de lângă Ludovic şi a trimis în plasă.

Caseta tehnică:

Pandurii: Opriţa - Dinu (min. 79 Lică), Cotolan, Ludovic, Gheorghe (min. 57 Filip) - Vasilescu, Tănăsoiu, Şendroiu (cpt), Pela (min. 48 Popescu) - Cuţitoiu, Kazuki. Rezerve neutilizate: Krupensky, Cornicioiu, Frăsia, Licuriceanu. Antrenor: Călin Cojocaru.
FC Argeş: Ducan - Tofan, Leca, Turda, Şerbănică - Panait, Şerban - Alin Popa, Matiş(min. 79 Brînzan), Blejdea (min. 77 Mirică), Buhăescu (cpt., min. 64 Turkovic). Rezerve neutilizate: Micle, Motroc, Muşat, Oancea. Antrenor: Ionuţ Badea.
Arbitru: Alina Ionela Peşu (Craiova). Asistenţi: Roxana Ivanov (Bucureşti), George Turcu (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Iuliana Demetrescu (Vâlcea). Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).