CSM Bucureşti şi SCM Rm. Vâlcea s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor!

CSM Bucureşti şi-a încheiat parcursul în Grupa 1 a Ligii Campionilor cu o victorie fără emoţii în partida cu Vipers Kristiansand, scor 28-22. "Tigroaicele" au terminat pe locul 4, s-au calificat în sferturile de finală şi vor înfrunta Gyor într-o dublă manşă, în tentativa de a revenit în Final Four după un an de pauză. Cele două echipe au avut situaţia clarificată încă de săptămâna trecută, astfel că au jucat doar pentru palmares. Campioana Norvegiei a venit la Bucureşti doar cu 11 jucătoare, fiind serios afectată de accidentări în această perioadă. Acesta este, de fapt, şi principalul motiv pentru care Vipers nu a mai repetat parcursul din sezonul trecut, când a ajuns până în Final Four. Prima repriză a fost destul de echilibrată, diferenţa maximă fiind atinsă în minutul 13, când CSM Bucureşti s-a desprins la 6-3. Vipers a marcat apoi 4 goluri la rând, motiv pentru antrenorul Adi Vasile să intervină cu un time-out. Cristina Neagu a restabilit egalitatea la 7-7, căpitanul naţionalei fiind şi jucătoarea reprizei, cu 6 goluri. La pauză, gazdele au avut însă un avantaj minin, 12-11.
În partea secundă, CSM a intrat cu două goluri realizate de Lekic şi Grbic, iar de la 14-11, jocul s-a simplificat. Vipers s-a chinuit tot mai mult în atac, în faşa unei echipe tot mai dezinvolte şi mai bine organizate în defensivă. Jelena Grubisic a avut o nouă prestaţie solidă în poartă, iar "tigroaicele" au început să marcheze tot mai multe goluri uşoare. Astfel, după 54 de minute, au ajuns la un avans de 8 goluri, 24-16. La final, vicecampioana României s-a impus cu 28-22, astfel că pleacă mai departe cu un moral bun. Pentru CSM au marcat Dedu 1 gol, Neagu 10, Lekic, Omoregie, Martin, Grbic şi Cvijic - câte 3, Perianu şi Pintea - câte 1, în timp ce pentru Vipers au punctat Reistad şi Jonassen - câte 4, Waade 3, Andenaes 2, Tomac 1, Loke 3, Naes Andersen 1 şi Morais 4.

Vâlcea nu a reuşit surpriza la Gyor!

SCM Rm. Vâlcea a pierdut la Gyor cu scorul de 29-35. Partida nu a mai avut nicio miză pentru clasament, dar a rezultat un joc frumos. Campioana României a ajuns la Gyor deja calificată în sferturile de finală. Fetele lui Florentin Pera nu s-au inhibat deloc, ba din contră, au intrat cu mult curaj, iar Da Silva şi Glibko au marcat primele două goluri ale întâlnirii. Vâlcea a reuşit să fie la conducere la Gyor până în minutul 13, când Oftedal şi-a adus echipa pentru prima dată în avantaj, 6-5. Din momentul în care campioana Europei a apăsat pe acceleraţie, SCM a făcut faţă tot mai greu ritmului, dar Liscevic, Elghaoui şi Glibko au marcat goluri importante, cu care echipa a rămas aproape de adversară. Primul moment de dezechilibru a apărut în minutul 20, când Elghaoui a primit 2 minute de eliminare. Gyor a marcat trei goluri consecutive şi a luat un avans considerabil, 14-9. Vâlcea a reuşit să treacă însă peste acest moment de slăbiciune şi a "stabilizat" situaţia, diferenţa de 5 goluri fiind înregistrată şi la pauză: 20-15.
Fără presiunea rezultulului, cele două formaţii au evoluat deschis şi au oferit şanse multiple şi jucătoarelor din linia a doua să se remarce. La Vâlcea a ieşit în evidenţă extrema dreaptă Alexandra Badea, care a căpătat încredere cu fiecare acţiune, fiecare gol reuşit. Gyor s-a desprins la 8 goluri diferenţă după pauză, 24-16, dar Vâlcea şi-a văzut în continuare de joc şi a atacat cu predilecţie pe extreme. Badea şi Norgaard au realizat goluri care mai de care mai spectaculoase, iar SCM a prins un ritm cu care a mai redus din diferenţă, 24-27 (min. 52). Liscevic a înscris cel mai frumos gol al jocului dintr-o aeriană în minutul 58, dar gazdele au avut ultimul cuvânt, reuşind să închidă tabela la 34-28. Florentin Pera a terminat partida cu trei jucătoare tinere în teren, Badea, Ciucă şi Stamin. Pentru Gyor au marcat Amorim 5, Bodi 4, Brattset 3, Bulatovic 2, Edwige 1, Hansen 4, Knedlikova 2, Kristiansen 3, Kurtovic 2, Oftedal 6 şi Puhalak 3, iar pentru Vâlcea au punctat Băcăoanu 1, Badea 5, Da Silva 3, Elghaoui 3, Florica 1, Glibko 4, Liscevic 5, Lopez, Norgaard 5 şi Trifunovic 2. Programul sferturilor de finală este acesta: CSM Bucureşti - Gyor; Rostov pe Don - Brest Bretagne; Buducnost Podgorica - Esbjerg şi SCM Rm. Vâlcea - Metz Handball, cu prima manşă în 3-5 aprilie şi returul în 10-12 aprilie.