Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 19 octombrie 2021 05:16

Maria Pop și Patrik Bolduț, câștigătorii Circuitului Național F.R.T. - Trofeul Dr. Oetker!

Azi-dimineață s-a tras cortina peste cea de-a XV-a ediție a tradiționalului turneu, Circuitul Național F.R.T. - Trofeul Dr. Oetker, iar cei mai buni dintre jucători au cules laurii muncii depuse în teren pe tot parcursul competiției.

Pentru că la închiderea anterioarei ediții a cotidianului nostru finala de dublu masculin era în desfășurare, vă informăm că perechea câștigătoare a fost formată din Karlo Piticaru (AS Club Club Sportiv Tenis Nord București) și Rafael Gheorghe Marin (ACS Tenis Club Racheta Campionilor) care a trecut de perechea adversă alcătuită din Patrik David Bolduț (ACS Sergiu CARP Tennis Club) și David Cercel (AS CS AS Club Politehnica), după un 6-3 în ambele seturi.

Începând cu ora 09.00, s-au disputat în paralel finalele de la simplu feminin și masculin. Emoțiile au fost copleșitoare în ambele tabere, dar tinerii tenismeni au demonstrat prin joc faptul că-și meritau locul în finală. Au fost meciuri cu schimburi lungi de mingi, puncte spectaculoase, câștigate în urma îmbinării tehnicii bine puse la punct cu talentul și munca asiduă de la antrenamente.

Prima partidă finalizată a fost cea a fetelor, acolo unde Maria Valentina Pop (AS CS AS Club Politehnica) - cap de serie nr. 2 a reușit victoria în fața adversarei sale, brăileanca Ștefania Boroș (Clubul Sportiv Municipal Brăila), cu scor 6-1, 6-2. Vă reamintim că Maria Pop a făcut parte și din echipa câștigătoare la dublu feminin, așadar, a obținut maximul din acest turneu. "În finală am avut parte de un meci foarte greu, Ștefania este o jucătoare foarte bună, cred că a fost a patra oară când am întâlnit-o în teren, dar mă bucur că am reușit să fac față și să câștig acest turneu. Cu siguranță am să revin la TC Curtea de Argeș pentru că aveți aici o bază frumoasă, cu terenuri bine puse la punct și cu o organizare excelentă. Trebuie să mulțumim și sponsorilor și să vă mărturisesc că am savurat pe nerăsuflate pizza și Paula pudding de la Dr. Oetker", a declarat sportiva la finalul meciului.

La scurt timp s-a încheiat și așteptata finală de simplu-băieți, Patrik David Bolduț (ACS Sergiu CARP Tennis Club) - cap de serie nr. 1 asigurându-și victoria turneului după un 6-0, 6-4 împotriva rivalului său, craioveanul Albert Ionuț Pipie (Tenis Club Stanica Craiova). "A fost un turneu dificil, cu adversari care mi-au pus probleme în teren, în schimb organizarea a fost excelentă. Nu aș fi reușit victoria dacă nu gândeam cu calm fiecare minge. Am stat foarte mult pe teren la această întrecere și am o satisfacție enormă că am câștigat-o", a susținut cu emoție, Patrik David Bolduț.

În jurul prânzului, pe terenul central a avut loc festivitatea de premiere oficiată de către directorul turneului, președintele TC Curtea de Argeș, prof. Gheorghe Borțan și arbitrul Andrei Giban. Premianții au fost răsplătiți de sponsorii generoși și aplaudați de către audiență. "Sponsorul principal și partenerul oficial al TC Curtea de Argeș, Dr. Oetker România, a devenit un brand în susținerea atât a tinerelor talente, cât și a sportivilor juniori și seniori. Doresc să aduc mulțumiri tuturor sponsorilor, Dr. Oetker România reprezentată prin dl. director general Ioan Cozma, cu ajutorul căruia putem organiza aceste evenimente sportive deosebite în Orașul Regal. Mulțumesc, de asemenea, dlui Andrei Giban, arbitru principal la această competiție, partenerilor media, ziarul Argeș Expres și Radio Argeș Expres, precum și părinților, sportivilor, antrenorilor și delegațiilor care i-au însoțit. Felicitări tuturor și mult succes în viitor!", a conchis președintele TC Curtea de Argeș, Gheorghe Borțan.

Următoarea competiție organizată la moderna Bază Sportivă din strada Barajului, Cupa de Toamnă la dublu 10,12,14 ani B+F, va debuta sâmbătă, 4 septembrie.

Pe site-ul Turneului – http://www.astenisclub.ro/trofeuldroetker, cât și în social media – pagina de Facebook Tennis Junior Stars, ați putut regăsi știri și informații actualizate pe toată durata desfășurării competiției.

Organizatorul Circuitului Național F.R.T. - Trofeul Dr. Oetker a fost Tenis Club Curtea de Argeş, iar partenerul oficial: Dr. Oetker Romania. Sponsorul principal al ediţiei 2021 a fost Dr. Oetker Romania. Sponsori ai turneului: Euro Tehno Group şi Macromex, parteneri media - Radio ARGEŞ EXPRES şi Ziarul ARGEŞ EXPRES, în timp ce promotorul turneului a fost Harmony Advertising.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.