HCM Baia Mare - Krim Ljubljana 35-28 (16-14)

HCM Baia Mare s-a calificat la pas între cele mai bune 12 echipe ale Europei, după ce a învins Krim Ljubljana cu 35-28, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor. Lucrurile au fost clare încă din debutul partidei, când HCM Baia Mare s-a desprins la 6-1. Marta Bon a cerut time-out, fetele sale au dat impresia că pot reveni, iar HCM a comis destule erori şi a terminat prima repriză cu un avantaj sub aşteptări: 16-14. După pauză, Baia Mare a apăsat pedala de acceleraţie atât cât a fost nevoie, ajungând la o diferenţă maximă de 8 goluri (scor 27-19, min. 45). Aurelian Roşca a rulat tot lotul, Krim a încercat să-şi apere măcar reputaţia şi să piardă decent, astfel că la final partida s-a încheiat cu 35-28. Lucrurile complicate însă abia acum încep. HCM ar avea o şansă să emită mai multe pretenţii cu un succes, la Larvik, în ultima etapă. Altfel, în grupele principale, va începe de la zero. Rostov are deja 8 puncte, după ce a învins şi în retur Larvik, scor 26-25. Campioana Norvegiei are doar 2 puncte pentru faza următoare a competiţiei.

HCM Baia Mare: Ungureanu, Munteanu - portari; Do Nascimento 3, Oltean 1, Geiger 7, Tănăsie 4, Pineau 9, Szucs, Abbingh, Perianu 3, Ardean 5, Jezic, Gjeorgjievska, Marin, Tătar, Nechita 2. Antrenor: Aurelian Roşca.

Krim Ljubljana: Marincek, Pandzic, Stefanisin - portari; Abina, Juric 1, Likovic, Mavsar 6, Avbelj, Bajramovska 1, Beganovic 4, Omoregie 10, Zulic 1, Koren 2, Baric 1, Obradovic 2, Zrimsek. Antrenor: Marta Bon.