După 30 ani, la un turneu final: Ungaria - Norvegia 2-1 (1-0)

Ungaria este prima echipă calificată la Euro 2016, dintre naţionalele implicate în "baraj", în dauna Norvegiei, scor 2-1. Cu scorul de 3-1 la general, maghiarii vor fi din nou la un turneu final după o pauză 30 ani. Gazdele au început tare, iar Priskin a făcut 1-0 pentru Ungaria după un sfert de oră de joc. Nordicii au avut şansa egalării, însă defensiva maghiară a rezistat în min. 27, atunci când Kiraly a blocat la fix şutul lui Aleesami. Nordicii puteau relansa meciul în finalul primei reprize. Hovland a reluat cu capul, însă a nimerit bara (min. 45). Şi Ungaria a fost aproape de gol în partea secundă, mingea lui Dzsudzsak, deviată de unul dintre fundaşii norvegieni, lovindu-se de transversala porţii lui Nyland (min. 58). La poarta cealaltă, Kiraly a împiedicat egalarea cu un sfert de oră înaintea finalului. Scorul a devenit însă 2-0, pentru că Henriksen şi-a trimis balonul în propria poartă, după un corner executat de Dzsudzsak. Mijlocaşul nordicilor şi-a luat revanşa după autogol şi a marcat punctul de onoare al echipei sale, în min. 87. Ultima prezenţă a Ungariei la un turneu final a fost cea de la Mondialul din ’86, din Mexic, în timp ce la Europene, ungurii nu au mai fost de 44 ani.