HCM Baia Mare - Fleury Loiret 31-28 (13-15)

Echipa din Maramureş a câştigat duminică destul de chinuit primul meci din grupa principală a Ligii Campionilor, dar şi-a îndeplinit obiectivul de a cuceri două puncte ce vor conta în clasamentul pentru sferturile competiţiei. Aşa cum s-a întâmplat şi în partida cu U Cluj, vicecampioanele noastre au intrat destul de greu în joc şi aproape şi-au scos din minţi suporterii cu ratările şi gafele comise. Franţuzoaicele, cu Niombla în mare formă (10 goluri) cu Barbosa (6), Nze Mirko (4) şi pivotul Kamdop de aproape un chintal, au dictat ritmul în prima repriză, în care au condus la pauză cu 2 goluri. Paula Ungureanu a intrat greu în joc, noroc cu Ionica Munteanu care a apărat destul de bine la început, dar mai ales cu Pineau (10 goluri), care a făcut prăpăd în apărarea compatrioatelor şi cu Do Nascimento (7) şi Geiger (5). Abbingh a dezamăgit, deşi a marcat de 5 ori, iar Jezic şi Ardean au fost de nerecunoscut, cu câte 2 goluri. Viitoarea adversară de la sfârşitul săptămânii, Thuringer, a pierdut la Larvik cu 28-19. Clasamentul grupei se prezintă astfel: 1. Rostov Don 10 p; 2. Ferencvaros 7 p; 3. Larvik 6 p; 4. Fleury 4 p; 5. HCM Baia Mare 2 p; 6. Thuringer 1 p.