Campioana ţării la handbal punctează în Liga Campionilor: CSM Bucureşti - Midtjyland 24-22 (10-12)

Victoria de vineri seara reface terenul pierdut la Skopje şi duce echipa condusă de Kim Rasmussen la 7 p, plasând-o într-o poziţie bună pentru calificarea în sferturi. Şi asta în condiţiile unor probleme de efectiv create de accidentări sau plecări, suplinite cu profesionalism de staff-ul condus de antrenorul danez. La finalul partidei din Sala Polivalentă, antrenorul campioanei Danemarcei, Helle Thomssen, a avut o reacţie penibilă, ceva mai neobişnuită pentru o doamnă, când a acuzat că ar fi fost furată de arbitrii croaţi, care au oficiat corect - din punctul nostru de vedere. Dumneaei nu-şi putea explica minunea răsturnării scorului, după ce condusese la pauză. Adevărul este că fetele noastre şi-au intrat destul de greu în ritm şi, după ce au deschis scorul prin Fisker, au ajuns să fie conduse cu 1-3 şi 3-5. Egalarea a venit la mijlocul primei reprize, când au luat şi conducerea prin golul înscris din poartă în poartă de Mayssa Pessoa, după ce danezele scoseseră portarul, la o eliminare. Atunci şi-a intrat în mână Brădeanu, care a gafat la pase şi le-a pus pe adversare în poziţii de finalizare. Coroborat cu prestaţia bună a portarului Englert, Midtjyland a încheiat prima repriză într-un avantaj pe care l-au dus la 3 goluri imediat după reluare. Rasmussen a deschis jocul pe aripi, profitând de forma bună a Iuliei Curea, Ana Paula Rodrigues a tras echipa după ea, Gulden a fost un metronom la 7 m, iar Torstesson a început să conteze în atac prin pase şi chiar goluri. Pessoa a apărat fantastic şi egalarea s-a consemnat la 19 în min. 47. Danezele au mai condus o singură dată cu 20-19, fiind egalate de o torpilă made Torstensson, iar Manea (min. 50) a preluat conducerea. Pe final, jocul a fost dramatic, adversarele au egalat la 21 (7 m executat de Alm), după care Rodrigues a marcat pentru 22-21, Curea a mărit distanţa la 2 goluri, apoi s-a făcut 23-22. Danezele au ratat atacul care a urmat, şi cu 25 secunde înainte de final, Gulden a înscris din penalitate golul decisiv pentru victorie, generând acea reacţie penibilă a antrenorului adversarelor. Au marcat pentru CSM: Gulden (8 goluri, dintre care 6 din 7 m), Curea (4), A.P. Rodrigues (3), Torstesson (2), Fisker, Pessoa, Brădeanu şi Manea - câte un gol. La adversare s-au remarcat Jorgenssen, Alm, Jenssen, Jacobsen şi Kristianssen. Următoarea partidă din grupa principală campiona noastră o va  disputa în deplasare, pe data de 6 februarie, contra campioanei Ungariei, Gyor. Meciul va fi transmis de DIGI SPORT1, de la ora 18.00.