Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 29 martie 2024 07:39

3 din 3 spre optimi la Miami!

Simona Halep s-a calificat sâmbătă seara în optimile de finală ale turneului WTA de la Miami, după ce a învins-o pe Julia Goerges, scor 6-4, 6-1. Jucătoarea din Germania a condus cu 3-0 în setul inaugural şi Simona a explicat la final cum a reuşit să întoarcă disputa în favoarea ei. "A fost un meci dificil, ea a început foarte bine, a avut 3-0, dar apoi am revenit în joc. Am încercat să-mi fac jocul, să fiu mai agresivă, să iau mingea repede şi să-mi fac adversara să alerge mai mult. Cred că asta a fost cheia ca să câştig meciul. După începutul dificil de an, acum sunt încrezătoare şi vreau doar să intru pe teren şi să joc tenisul meu", a spus Simona. Pentru un loc în sferturile de finală, a cincea favorită din Florida va juca împotriva lui Heather Watson, pe care o conduce cu 2-0 în meciurile directe.

Jucătoarele Monica Niculescu şi Irina-Camelia Begu au evoluat ieri în turul trei al turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami (SUA), dotat cu premii în valoare de 6.844.139 dolari. Monica Niculescu, cap de serie numărul 32 şi locul 33 WTA, a jucat în compania lui Coco Vandeweghe (SUA), poziţia 38 în ierarhia mondială, în al treilea meci de pe terenul 1. Tot al treilea meci, dar pe terenul doi, a fost cel dintre Irina-Camelia Begu, locul 35 WTA şi Kristyna Pliskova (Cehia), jucătoare venită din calificări şi poziţia 101 în clasamentul mondial. Vom reveni cu amănunte în ediţiile următoare.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.