Deputatul Chelaru Mircia a adus un omagiu poetului Grigore Vieru, la 87 de ani de la naștere

Luni, 14 februarie 2022, în Parcul „Grigore Vieru” din Râmnicu Sărat a fost omagiat scriitorul Grigore Vieru.
Activitatea a fost organizată de Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” împreună cu Primăria Râmnicu Sărat, Liga Culturală pentru Unitatea Românilor de Pretutindeni, filiala Râmnicu Sărat, Biblioteca Municipală „Corneliu Coposu”, Școlile Gimnaziale Nr. 1, „Gheorghe Vernescu” și „Vasile Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat. Reamintim că poetul Grigore Vieru a luptat pentru oficializarea limbii române în Basarabia, pentru reunirea ei cu Patria-mamă, fiind un promotor consecvent al idealurilor naționale ale românilor. Grigore Vieru, poetul care a slăvit în scrierile sale dragostea de mamă, de țară și de neam, ar fi împlinit 87 de ani anul acesta.

Marele poet Grigore Vieru s-a născut la data de 14 februarie 1935 în satul Pererîta. A murit la 18 ianuarie 2009, în urma unui grav accident de circulație. Accidentul a avut loc la 16 ianuarie, când poetul se întorcea de la omagierea zilei de naștere a geniului universal, marele nostru poet, Mihai Eminescu.
Poetul Grigore Vieru a fost decorat post-mortem cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce „în semn de recunoștință şi înaltă apreciere pentru dragostea şi talentul cu care a militat, de-a lungul întregii sale vieți, prin puterea cuvântului, pentru conviețuirea oamenilor în pace şi înțelegere, rămânând în sufletul tuturor românilor ca un simbol al legăturilor dintre frații de aceeași limbă”.

Cu această ocazie, deputatul de Argeș, Mircia Chelaru, a omagiat personalitatea poetului Grigore Vieru în prezența unui distins auditoriu: copii, elevi, profesori, oficialități locale, oameni de cultură și alți invitați prezenți.

”Să-i mulțumim lui Dumnezeu că a trimis din ceruri spiritul acesta extraordinar care a sfințit pământul pe care l-a călcat. Și Grigore Vieru a fost aici, a călcat pe locurile acestea. S-ar putea ca unii dintre noi să punem talpa chiar pe urma sa. V-ați gândit la asta? Să vă gândiți de fiecare dată. Am să mă întorc în 3 ipostaze scurte și la obiect. Mare bucurie am când văd copii aici pentru că Grigore Vieru când a iubit viața, când a spus că ce poate fi mai simplu decât firul de iarbă, când zilnic se ducea să are ogorul limbii române, se referea la voi, copii! Sute de poezii sunt cântate în toată lumea cu privire la ceea ce înseamnă viața - viața însemnând continuitate, bucurie. Noi nu am venit astăzi aici să ne închinăm sau să cinstim o statuie. Suntem aici pentru a ne închina și a cinsti un simbol și un mare spirit care ne înnobilează pe toți. El este numitorul comun, este atributul, fapta în care ne regăsim fiecare. Eu i-am spus poetul-gemene. Este geamăn într-un spirit cu poetul Mihai Eminescu. Este geamăn cu sufletul poporului român, dincolo și dincoace de Prut. Știți ce a spus Vieru despre Prut? <<Eu nu am trecut Prutul. Eu l-am sărit!>>. Adică nici nu există pentru el și pentru sufletul său decât un singur popor, o singură țară, o singură națiune, o dreaptă și aceeași lege veche a românilor. Pentru voi vorbesc, copii. Poate acum nu veți înțelege, veți memora câteva cuvinte și stări, veți crește și vă veți întâlni cu spiritul lui și vă rog să nu uitați că, prin prezența voastră astăzi, este într-adevăr ziua iubirii și a bucuriei, pentru că este ziua în care s-a născut Grigore Vieru. Vă doresc să fiți sănătoși, să vă bucurați de viață, să aveți speranțe sănătoase și să țineți calea cea dreaptă - iubirea de mamă, de tată, de glie, de Dumnezeu și să aveți mereu speranța că binele va învinge. E destul rău, dar avem puterea să-l învingem prin voi", a transmis celor prezenți deputatul Mircia Chelaru.
La finalul evenimentului, poetul Grigore Vieru a fost declarat cetățean de onoare al orașului Râmnicu Sărat.
