România ar putea ieși în această săptămâna din valul 5

Medicul Octavian Jurma spune că țara noastră ar putea ieși din valul 5 - Omicron și să aibă parte de „o perioadă liniștită” în timpul verii.
„Azi incidența națională a revenit pe trend descendent și a ajuns la 0,5 la mie. Săptămâna viitoare, Cluj și București vor coborî în sfârșit sub 1 la mie. Sunt județele de referință cele mai credibile și pentru restul țării”, a transmis vineri Octavian Jurma.
Acesta spune că lunile iunie și iulie sunt perioada cea mai sigură pentru relaxare și vacanțe. „Săptămâna viitoare sper să ieșim din valul 5-Omicron după care să avem parte de o perioadă liniștită. Lunile iunie-iulie (+mai și august ca luni de tranziție) se dovedesc și în al 3-lea an pandemic perioada cea mai sigură pentru relaxare și vacanțe. Avem deci un interval clar în care putem să ne bucurăm în siguranță de răgazul pe care ni-l oferă pandemia și vă recomand să vă luați o vacanță în care să vă încărcați bateriile indiferent ce amenințări se adună la orizont pentru toamnă”, a fost explicația sa.
