Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 29 iunie 2026 08:58

Ziua Culturii Naționale, marcată la Liceul Tehnologic „Constantin Dobrescu”

 

Cu ocazia împlinirii a 174 de ani de la nașterea marelui poet, Mihai Eminescu, elevii din cadrul Liceului Tehnologic „Constantin Dobrescu” au sărbătorit cu cinste și bucurie "Ziua Culturii Naționale". Deși fiecare oră de Limbă și literatură română reprezintă pentru elevi o oportunitate de a-și îmbogăți cultura, 15 ianuarie este o zi deosebită, menită să le reamintească elevilor români importanța deosebită pe care trebuie să o acorde culturii, prin prisma imaginii poetului Mihai Eminescu. „O zi de sărbătoare dublă, în care ne înclinăm în fața geniului creator care ne-a plasat pe harta internațională a culturii – Mihai Eminescu”, a fost introducerea făcută de cadrele didactice organizatoare, respectiv director, prof. dr. ing. Dana Mioara Erfulescu și prof. de Limba română, Denisa Mihăilescu.

Elevii de la clasa a IX-a C au luat inițiativa de a oferi un scurt moment din viața "Luceafărului poeziei românești", dorind să descopere mai multe detalii despre viața poetului și despre opera valoroasă pe care acesta a lăsat-o moștenire neamului.

Printre altele, s-a amintit că Mihai Eminescu a fost ales, post-mortem, membru al Academiei Române la 28 octombrie 1948, conform informațiilor disponibile pe site-ul https://academiaromana.ro/.

Pentru a-i aduce un omagiu poetului, elevii au citit poeziile acestuia și au căutat informații despre viața sa, lăsând deschisă speranța că, indiferent de trecerea inexorabilă a timpului, cultura română va continua să fie marcată de personalități remarcabile. Așa cum afirma scriitorul Mircea Eliade, dacă poporul român ar dispărea de pe fața pământului și ar rămâne doar o carte a lui Eminescu, lumea va ști cine au fost românii.

Pin It