Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 29 iunie 2026 07:44

Autostrada Sibiu–Pitești: Lotul 3, o megaconstrucție care necesită 3.000 de muncitori

Autostrada Sibiu – Pitești se confruntă cu o provocare semnificativă pe lotul 3, care este considerat cea mai extinsă lucrare în desfășurare. Potrivit managerului proiectului, Adrian Cojoc, aproximativ 3.000 de muncitori din întreaga Românie și din alte regiuni vor fi necesari pentru a da viață acestui proiect de amploare. Stadiile de cercetare teren necesare pentru construirea lotului 3, Cornetu - Tigveni, au fost completate cu succes.

Proiectul, în valoare de 1,2 miliarde de euro și cu o lungime de 37 de kilometri, se anunță a fi cea mai complexă secțiune de autostradă din țară. Include, printre altele, construcția celui mai lung tunel de autostradă din România, având o lungime de 1,7 kilometri.

Cu toate acestea, lucrările sunt afectate de lipsa forței de muncă, muncitorii refuzând să lucreze pentru salarii de 5.000 de lei pe lună. Acest lucru a determinat firma să caute muncitori în străinătate, cu accent pe regiunea asiatică. Managerul proiectului a subliniat că deficiența de forță de muncă este o problemă și că procesul de recrutare va fi reluat din luna februarie.

Problemele legate de forța de muncă nu afectează doar lotul 3, ci și tronsonul 5 al autostrăzii Sibiu – Pitești, unde muncitori din străinătate, în special vietnamezi, sunt angajați pentru a face față deficitului de personal. Constructorii remarcă faptul că unii români preferă să primească ajutoare sociale în loc să accepte salarii mai mari oferite pentru munca pe șantier.

„Suntem în căutare de forță de muncă. Din februarie vom reîncepe angajările. Din păcate, forța de muncă în România, încă, este o problemă. Angajăm forțe calificate, cât și necalificate. Am apelat și la soluții de avarie, aducem și din alte țări și vom pregăti ansamble de cazare. Odată ce vom demara lucrările pe întreg tronsonul, 2000-3000 de muncitori, operatori și ingineri vor activa în cadrul acestui contract”, a declarat managerul de proiect al lotului 3.

„Au fost angajaţi destui de la noi din comună. Problema e că sunt şi destui care refuză salariile bune oferite de italieni pe şantier. Am avut destule cazuri de oameni care au preferat să stea acasă în continuare pe un ajutor social de câteva sute de lei, în loc să primească 5.000 de lei salariu. Şi asta în condiţiile în care şantierul e la doar câţiva kilometri de locuinţele unora dintre cei care primesc ajutoare sociale. E greu cu unii români, s-au obişnuit cu ajutoare sociale şi nu prea îi mai interesează munca”, a punctat și constructorul tronsonului 5.

Managerul de proiect a oferit detalii suplimentare într-o înregistrare postată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Lotul 3, situat între Cornetu și Tigveni, implică lucrări complexe, inclusiv construirea a peste 12 km de poduri, pasaje și viaducte, peste 25 km de lucrări de consolidare, două noduri rutiere și un ecoduct. Antreprenorul, Asocierea Webuild SPA – Tancrad SRL, estimează o durată de contract de 57 de luni, cu proiectarea având o perioadă de 12 luni și execuția urmând să dureze 45 de luni. Valoarea totală a contractului este de 5,323 miliarde de lei, fără TVA, iar termenul de finalizare este stabilit pentru anul 2028.

 

https://www.facebook.com/watch/?v=1427281878210788

 

 

Pin It