Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 14:27

Primăria din Curtea de Argeș "modernizează" Cuza Vodă: trotuar de mers în șir indian, stâlp rămas în stradă!

În timp ce Americanii sărbătoresc Ziua Independenței, primarul Panțurescu ne limitează iar, ieșind în evidență cu o nouă ciudățenie edilitară, tocmai când cetățenii păreau să se fi resemnat vizavi de chestiunea bumperelor presărate obsesiv pe drumurile din municipiu. Locuitorii din Curtea de Argeș sunt nedumeriți de cum se prefigurează finalul unei "modernizări" recente a străzii Cuza Vodă. Primăria a asfaltat carosabilul, dar a îngustat semnificativ trotuarul. Problema? Stâlpii de pe trotuar au rămas pe loc, ieșiți în decorul arterei de circulație pentru mașini.


Imaginile surprinse de localnici, după îngustarea trotuarului și aducerea lui la nivel de potecă, grăiesc de la sine. Pietonii sunt nevoiți să se descurce cum pot, fie mergând pe stradă la un loc cu mașinile, riscând să fie acroșați, fie să se înghesuie pe porțiunile mici de trotuar rămase. Și nu este prima „operațiune” de acest fel care pare să ne sugereze două posibile variante: ori slăbim toți ca să putem încăpea pe fâșia alocată pietonilor, ori se dorește să mergem individual și în șir indian, cum propunea mai demult Partidul, ca să nu se creeze eventuale colaborări pe parcurs... De plimbări romantice, mână în mână sub clar de lună, nici nu se mai poate discuta. Doar dacă partenerii și-ar duce ibovnicele-n brațe...


Între timp, șoferii se pot bucura de un asfalt nou, dar trebuie să aibă grijă să nu se lovească de stâlpul rămas în drum. Oare Primăria va lua măsuri pentru a remedia această problemă? Sau vom fi nevoiți să ne obișnuim cu noul obstacol din drumul nostru zilnic?


Unii localnici au glumit că Primăria se pregătește pentru o competiție de slalom urban, în timp ce alții au criticat lipsa de previziune și incompetența administrației locale. „Probabil vor să facă parcare, dar au redus ridicol de mult trotuarele! Ieși cu un căruț, cu familia, cu prietenii... trebuie să strigi unul la altul ca să poți face conversație, că nu mai poți sta alături pe drum...”, a spus un riveran. De altfel, un alt sport municipal pe care pare să-l propună Panțurescu este "baschetul cu gunoi", căci la coșul așezat pe stâlpul cu pricina poți ori să arunci de pe trotuar (dacă știi că ai ținta exersată), ori să cobori în drum, pe lângă mașini, și atunci devine și cu obstacole de evitat...

Pin It