Turiștii care hrănesc urșii vor fi amendați!

Mircea Fechet, ministrul Mediului, a anunțat că în perioada următoare vor fi montate camere de supraveghere pentru a-i determina pe turiști să nu mai hrănească urșii. De asemenea, se ia în calcul modificarea legislației în vigoare, astfel încât autoritățile locale să-i poată amenda pe cei care au fost surprinși că dau mâncare animalelor sălbatice.
„Ne propunem să instalăm și niște echipamente de monitorizare video. Am convenit ca împreună să montăm panouri care să avertizeze turiștii participanți la trafic că hrănirea urșilor este interzisă prin lege. De asemenea, am decis ca toți puii de urs până în șapte luni, care au o șansă să fie reabilitați, să fie mutați într-un centru de reabilitare care există deja în județul Harghita”, a declarat Mircea Fechet, ministrul Mediului.
