Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 14:20

Restricții privind consumul de apă potabilă în comuna Albeștii de Argeș

Serviciul Public de Alimentare cu Apă și Canalizare din comuna Albeștii de Argeș anunță măsuri drastice pentru a economisi apa potabilă:

„Din cauza consumului imens și a secetei prelungite, suntem în imposibilitatea de a furniza apă în sistemul centralizat de apă.

Vă comunicăm că este total interzis ca în perioada aceasta de cod roşu de caniculă și secetă să utilizăm sursa de apă potabilă în alte scopuri decât cel menajer. Reiterăm rugămintea către toţi cetățenii comunei Albeștii de Argeş să nu facă risipă, să nu utilizeze apa potabilă pentru irigarea culturilor, umplerea piscinelor sau alte scopuri ilegale.

Vom face controale privind consumul de apă prin echipe mixte și se vor lua măsurile legale în cazul încălcării regulamentului de funcţionare al serviciului de alimentare cu apă!”.

Avertismentul nu este deloc o glumă. Din sursele noastre, știm că în comunele învecinate deja s-au făcut deconectări de la sistemul centralizat de apă în unele gospodării în care au fost depistate încălcări ale acestor reguli.

 

Pin It