Renașterea patrimoniului: Muzeul Golești, pe drumul restaurării monumentelor istorice

Muzeul Golești va lua parte la un proiect derulat de Institutul Național al Patrimoniului (INP) pentru accesarea de fonduri nerambursabile, cu sprijinul Consiliului Județean Argeș, care va cofinanța 10% din valoarea totală a proiectului.
Institutul Național al Patrimoniului finanțează, prin Fondul Timbrul Monumentelor Istorice, lucrări de restaurare, reconstrucție, remediere și reparație a monumentelor istorice. Muzeul Viticulturii și Pomiculturii Golești participă la acest program pentru accesarea fondurilor nerambursabile, vizând înlocuirea învelitorilor degradate din șiță, șindrilă, paie și țiglă, la categoria intervenții indirecte. Finanțarea nerambursabilă acoperă 90% din valoarea totală a proiectului, restul de 10% fiind suportat de beneficiar.
În acest context, Muzeul Viticulturii și Pomiculturii Golești a trimis o notă de fundamentare care justifică necesitatea intervenției și solicită sprijinul Consiliului Județean Argeș pentru finanțarea celor 10% din valoarea totală. Proiectul de hotărâre referitor la solicitarea Muzeului Golești pentru cofinanțare a fost aprobat astăzi, 12 august, în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean Argeș.
În cadrul Muzeului Viticulturii și Pomiculturii Golești, este necesară schimbarea învelitorilor din șiță, șindrilă, paie și țiglă pe o suprafață totală de 5.674,7 mp. Conform notei de fundamentare, 53 de construcții vor fi reparate, majoritatea fiind gospodării tradiționale din secția în aer liber a muzeului. Aceste gospodării provin din principalele zone viticole și pomicole ale României și au fost remontate la Muzeul Golești începând cu anul 1966, pe o suprafață de 10 hectare. Valoarea totală a lucrărilor se ridică la 3.765.112 lei fără TVA.
