CNAIR pregătește noi sisteme inteligente de transport pentru autostrăzile A1, A2, A3 și DN1

Prin sistem de camere fixe sau mobile, se va putea monitoriza traficul, dar vor putea fi colectate și date despre viteza cu care circulă șoferii, greutatea mașinilor de marfă sau se vor comunica avertizări despre evenimente rutiere. De asemenea, vor fi disponibile informații despre condiții de trafic, limitele de viteză, condiții meteo. Cu ajutorul acestor camere, se vor putea aplica sancțiuni pentru șoferi.
Contractul pentru sistemelor existente și montarea altora noi, conform normelor europene actualizate, a fost atribuit. Acesta a fost câștigat de firma Electra Invest. Este vorba despre contractul de achiziție lucrări „Sistem de monitorizare si informare asupra traficului si a condițiilor de circulație pentru Autostrada A1 București – Pitești, Autostrada A2 București – Cernavodă, Autostrada A3 București – Ploiești, DN 1 București – Ploiești”.
Acesta este în valoare de 137.119.813,48 lei. Investiția va fi finanțată prin Programul Transport, respectiv cu 46.121.748,97 lei din Fondul European de Dezvoltare Regională. Restul este contribuția statului.
Durata contractului este de 84 de luni și cuprinde: 6 luni perioada de proiectare, 18 luni perioada de execuție a lucrărilor și 60 de luni perioada de garanție a lucrărilor.
Lungimea sectoarelor de drumuri pe care vor fi implementate Sisteme de Transport Inteligente în cadrul acestui proiect este de aproximativ 360 de kilometri. Din aceștia, 315 km sunt pe sectoare de autostradă și 45 km pe drum național. La acestea se adaugă retehnologizarea și dezvoltarea capacităților Centrului de Monitorizare și Informare din cadrul DRDP București, potrivit CNAIR.
