Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 08:01

Deschiderea anului școlar la Corbeni: Emoție și speranțe pentru un nou început

 

La Școala Gimnazială nr. 1 Corbeni, începutul noului an școlar a fost marcat de un moment festiv plin de emoție și bucurie, unde primarul Nicolae Dinică a adresat un mesaj plin de încurajare și speranță elevilor, profesorilor și părinților.

Acesta a subliniat importanța zilei, îndemnând elevii să abordeze cu entuziasm și curaj noul an școlar. „Cunoașterea este prin ea însăși putere,” a spus el, încurajându-i să își depășească limitele și să își urmeze drumul în educație cu credință în Dumnezeu și în propriile puteri. Valorile esențiale – respectul, toleranța, responsabilitatea și bunul simț – au fost menționate ca fiind fundamentale în formarea lor.

Nicolae Dinică a mulțumit cadrelor didactice pentru dedicarea și munca depusă în anul anterior, îndemnându-le să continue să fie modele de înțelepciune și iubire pentru elevi. „Nu doar profesionalismul și rigoarea științifică să vă definească actul educativ, ci și tactul pedagogic și comunicarea afectivă,” a spus el, subliniind rolul crucial al profesorilor în modelarea viitorului generațiilor tinere.

Părinții au fost, de asemenea, apreciați pentru eforturile lor zilnice în susținerea educației copiilor și invitați să se implice activ în viața școlii. „Doar printr-un parteneriat real și corect între școală, familie și autorități locale vom putea avea un învățământ de calitate”, a afirmat primarul, asigurându-i că școala va fi un partener de încredere pe parcursul acestui an.

Cu toții, elevi, profesori și părinți, au primit urări de bine pentru noul an școlar, cu dorința de a se bucura de realizări materiale și spirituale, sănătate și putere de muncă. Încrederea și speranța pentru un an rodnic și plin de bucurii au fost mesajele centrale ale acestui început de drum.

 

Pin It