Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 06:27

Primele 10 panouri de avertizare, privind hrănirea ilegală a urșilor, au fost instalate pe Transfăgărășan

 

Prin acestea, șoferii și turiștii sunt avertizați cu privire la pericolul reprezentat de hrănirea urșilor cerșetori. Măsura vine în contextul în care aceste animale devin tot mai des o problemă pentru siguranța rutieră și a oamenilor. Panourile îi informează pe participanții la trafic că hrănirea urșilor este interzisă, dar și extrem de periculoasă.

Ministrul Mircea Fechet a declarat că persoanele care încalcă această interdicție riscă amenzi de până la 1.500 de lei. Cu toate acestea, dacă amenda este plătită în termen de 48 de ore, valoarea scade la 200 de lei. Oficialii iau în calcul modificarea legislației pentru a înăspri sancțiunile, astfel încât cei care hrănesc urșii să fie descurajați mai eficient.

"Vizitele urșilor cerșetori pe Transfăgărășan au devenit o problemă gravă, nu doar pentru turiști, ci și pentru traficul rutier", a subliniat ministrul Fechet.

Măsuri suplimentare: Relocarea urșilor

Pe lângă panourile de avertizare, o altă măsură pentru a preveni interacțiunea periculoasă cu urșii este relocarea acestora. Prefectura Argeș a început deja acest proces din 11 septembrie, prima pe listă fiind o ursoaică agresivă și puiul ei, care vor fi mutați în Sanctuarul de la Zărnești.

„Am instalat cușca pentru capturarea ursoaicei și puiului ei, pentru a-i reloca în siguranță. În acest mod, ne asigurăm că nu vor mai reprezenta un pericol pentru cei care tranzitează Transfăgărășanul”, a explicat Mircea Fechet. Ministrul a reiterat importanța siguranței turiștilor și a atras atenția că, odată hrănit de oameni, un urs este "condamnat la moarte".

Știați că?

Urșii evită în mod natural contactul cu oamenii, însă se apropie de zonele locuite doar atunci când sunt atrași de surse de hrană. Persoanele care locuiesc în apropierea teritoriilor ocupate de urși trebuie să se asigure că animalele sălbatice nu au acces la gunoaie sau alte surse de hrană aflate în zonele urbane.

Orice interacțiune între om și un animal sălbatic este riscantă, iar un comportament violent din partea ursului reduce șansele acestuia de supraviețuire. În cazul în care un urs nu poate fi relocat sau nu poate fi dezvățat să caute hrană de la oameni, singura soluție rămâne sacrificarea acestuia.

 

Pin It