Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 03:06

Evenimentul "Săptămânii Verzi": "Târgul Toamnei" la Școala Gimnazială "Armand Călinescu" din Curtea de Argeș!

Într-o autentică atmosferă de toamnă, joi, 24 octombrie, la Școala Gimnazială "Armand Călinescu" (director Cristina Păltineanu), din Curtea de Argeș, a avut loc ”Târgul de toamnă”, proiect educațional de voluntariat, organizat de către dascălii claselor primare, cu sprijinul părinților școlarilor.

Evenimentul a fost extrem de reușit, datorită unei tradiționale echipe de succes, care a funcționat, ca de obicei, ireproșabil, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a: elevii și părinții sau bunicii acestora, învățătorii, diriginții și profesorii.

Murături, zacuscă, tocană de legume, bulion, dovleci, dar și compot și dulceață, plăcinte, suc natural de mere, brioșe, cornulețe sau clătite, au fost vândute "ca pâinea caldă".

Pe lângă caracterul educațional și de voluntariat, evenimentul se dorește a fi în același timp un mod de educație pentru o alimentație inteligentă și sănătoasă a copiilor, dat fiind că preparatele care au fost expuse pentru vânzare, au fost în mare parte pregătite în casă.

A fost un real succes, atât prin bogăția și varietatea produselor oferite, cât și prin numeroșii cumpărători care s-au arătat interesați de achiziționarea lor. Un astfel de eveniment nu ar putea avea loc fără contribuția esențială a părinților, care sprijină cu entuziasm fiecare acțiune întreprinsă de către dascălii instituției. De-a lungul anilor, acest parteneriat s-a dezvoltat și s-a consolidat.

Târgul de toamnă este o ocazie perfectă pentru ca elevii să învețe despre tradițiile și valorile culturii românești. Cu mic, cu mare, se implică cu bucurie în pregătirea și desfășurarea acestui eveniment.

Din imagini se poate observa că a fost o demonstrație de imaginație, îndemânare, inventivitate, spirit de echipă, creativitate, colaborare, entuziasm, alături de un răsfăț al simțurilor, de care au avut parte toți cei care au intrat azi în acest spațiu al armoniei, al plenitudinii și al bogăției specifice anotimpului.

Cuvântul-cheie al zilei a fost SOLIDARITATE. Asta pentru că, prin acordul părinților și profesorilor, toți banii strânși la târg au fost direcționați către o cauză nobilă. Cel mai important este că atât părinții, cât și copiii au înțeles durerea care s-a abătut asupra unui seamăn din sânul instituției școlare și îi sunt cu trup și suflet alături...

"Vă suntem recunoscători pentru tot ce ați dăruit azi și vă dorim să vă bucurați de o răsplată înzecită a efortului și a gestului colectiv"!, au fost cuvintele de mulțumire ale conducerii CNVV.

Pin It