Parastas de șapte ani pentru Regele Mihai

Pe 30 noiembrie 2024, la Noua Catedrală Arhiepiscopală și Regală din Curtea de Argeș, s-a desfășurat o ceremonie religioasă și militară, marcând șapte ani de la trecerea la cele veşnice a Regelui Mihai I al României. La eveniment au participat Majestatea Sa Custodele Coroanei, Alteța Sa Regală Principele Radu, precum și celelalte membre ale Familiei Regale: ASR Principesa Elena, ASR Principesa Sofia și ASR Principesa Maria. De asemenea, au fost prezenți și fiul Principesei Elena, Nicolae, alături de familia sa și de membri ai Consiliului Regal și ai Casei Majestății Sale. La slujba de pomenire a Regelui Mihai au venit și personalități din societatea civilă, mulți dintre ei fiind susținători ai Coroanei României încă din 1990.
La sosirea la catedrală, Custodele Coroanei și Principele Consort au fost întâmpinați de militarii Batalionului 33 Vânători de Munte „Posada”, distinși cu Medalia Regală pentru Loialitate. Cei doi s-au înclinat în fața Drapelului de Luptă al unității, iar Custodele Coroanei a trecut în revistă formațiunea militară formată din 60 de Vânători de Munte.

Slujba religioasă a fost oficiată de Înalt Preasfinția Sa Mitropolitul Iosif al Europei Occidentale și Meridionale și de Preasfinția Sa Varlaam Ploieșteanul, episcop vicar patriarhal, alături de un sobor de preoți ai Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.
După finalizarea slujbei, Familia Regală s-a deplasat la mormântul Regelui Mihai I, unde au înălțat o rugăciune pentru Veșnica Pomenire. Ulterior, membrii Familiei Regale au depus coroane de flori la mormintele Regelui Mihai, Reginei Ana, Reginei-Mamă Elena, Regelui Carol al II-lea și Principelui Regent Nicolae.
