Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 00:02

Ziua Națională a României, marcată cu pioșenie la Albeștii de Argeș


Pe 1 Decembrie, românii din întreaga lume au marcat Ziua Națională a României, o sărbătoare stabilită prin lege în 1990, care simbolizează un moment esențial în istoria țării. În 1918, la această dată, 1.228 de delegați din Transilvania au semnat rezoluția unirii, un act prin care Transilvania, Banatul, Crișana și Maramureșul s-au unit cu Regatul României.


În acea perioadă, conducători ai țării erau regele Ferdinand I și regina Maria. Unirea a avut loc la scurt timp după ce Basarabia și Bucovina își proclamaseră unirea cu România, pe 27 martie și respectiv 28 noiembrie 1918. Între 1866 și 1947, Ziua Națională a fost sărbătorită pe 10 mai și, în perioada 1948-1989, pe 23 august. Cu acest prilej, în toată țara au avut loc parade militare și depuneri de coroane în memoria celor care au căzut pe câmpul de luptă pentru patrie.


Ziua Națională a fost celebrată și în Albeștii de Argeș, unde reprezentanții primăriei s-au adunat în fața Monumentului Eroilor pentru a aduce un omagiu celor care au murit pe front. Primarul Gabriel Popa, alături de membrii consiliului local au depus o coroană de flori în cinstea celor căzuți în război și s-au rugat pentru pace, armonie și siguranță.


„La mulți ani, dragi români! Oriunde v-ați afla, România rămâne mereu în inimile voastre. Indiferent de dificultățile vremurilor sau de distanța care ne separă, țara noastră va fi întotdeauna acasă. Ne mândrim cu tradițiile noastre, cu eroii care au luptat pentru țară, și cu frumusețea pământului nostru. Să iubim România în fiecare zi și să o cinstim mereu. Mulțumesc tuturor celor care au fost prezenți la ceremonia de 1 Decembrie. Vă doresc sănătate, fericire și împliniri! La mulți ani, România!”, a declarat primarul Gabriel Popa.

Pin It