Marcel Ciolacu rămâne președintele PSD

Conducerea Partidului Social Democrat s-a reunit luni seara la sediul partidului și, în unanimitate, au decis ca Marcel Ciolacu să fie în continuare președinte, după ce săptămâna trecută își anunțase demisia, după ce a ratat intrarea în turul doi al alegerilor prezidențiale.
În ședința Consiliului Politic Național s-a discutat despre rezultatul partidului la parlamentare și despre strategia politică din perioada următoare.
Marcel Ciolacu le-ar fi transmis colegilor că „nu se poate face nicio majoritate fără PSD”.
„Nu putem face pasul lateral acum, în cel mai greu moment din istoria de după 1989. Suntem condamnați, indiferent de rațiunile politice, să fim la guvernare”, a spus acesta, în ședința CPN.
După alegerile parlamentare, PSD va avea 123 de mandate de parlamentar. Așa cum arată în acest moment matematica parlamentară, viitoarea majoritate ar putea fi formată din mai multe partide, iar minoritățile naționale vor juca un rol important.
