Țara noastră traversează cea mai rece săptămână din această iarnă

În sudul și sud-estul țării, inclusiv în București, stratul de zăpadă va atinge până la 20 cm, iar viscolul va îngreuna traficul. Frigul extrem va persista cel puțin până pe 24-25 februarie, marcând o lună februarie neobișnuit de rece, la polul opus celei din 2024, cea mai caldă din istorie, anunță meteorologii.
Luni dimineața, ninsorile s-au intensificat în sudul și sud-estul României, determinând autoritățile să emită un cod galben pentru județele Călărași, Constanța, Giurgiu, Ialomița, Ilfov (inclusiv municipiul București) și Teleorman.
„Urmează o săptămână foarte rece, cu nopţi şi dimineţi geroase, ceea ce va face să fie cea mai friguroasă săptămână din această iarnă. Temperaturile vor coborî până la -16... -10 grade Celsius, valabile şi pentru partea de sud şi sud-est a ţării, unde se vor înregistra valori sub -10 grade”, a declarat directorul general al ANM, Elena Mateescu.
