Amenzi în valoare de 35.000 lei, aplicate de către DSVSA Argeș

În luna ianuarie, consilierii DSVSA Argeș (Director Executiv- Dr. Sorin Sorescu) au aplicat conform legii 8 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 35.000 lei și 2 avertismente scrise, pentru neconformitățile constatate.
Astfel, au fost date următoarele sancțiuni: o amendă în valoare de 6.000 lei pentru neasigurarea şi nerespectarea normelor de biosecuritate în exploataţiile de animale autorizate sanitar-veterinar;
3 amenzi în valoare de 3.600 lei pentru manipularea produselor alimentare şi a hranei pentru animale cu încălcarea normelor sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor;
o amendă în valoare de 12.000 lei pentru încălcarea normelor sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor privind demonstrarea trasabilităţii produselor la producerea, prelucrarea, distribuţia, punerea pe piaţă sau comercializarea alimentelor sau a hranei pentru animale;
o amendă în valoare de 10.000 lei pentru nerespectarea normelor sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor privind condiţiile de depozitare a produselor alimentare, a produselor de nutriţie pentru animale şi a produselor de uz veterinar;
două amenzi în valoare de 2.400 lei pentru ambalarea şi etichetarea necorespunzătoare a produselor alimentare şi a celor destinate nutriţiei alimentelor, în vederea depozitării, transportului şi valorificării, şi comercializarea acestora neetichetate potrivit legislaţiei în vigoare.
