Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 13:28

Ștefan Gobej, elev al CNVV - a treia calificare la etapa națională de badminton!

Colegiul Național “Vlaicu Vodă” din municipiul Curtea de Argeș a obținut și anul acesta performanţe deosebite la olimpiadele şcolare judeţene. Şase dintre elevii acestei unități de învățământ, participanţi individual la fazele judeţene ale olimpiadelor şcolare pe discipline, dar și două echipe, au reușit clasări pe podiumul județean. Ca de fiecare dată când participă, Ștefan Gobej ori Ilinca Mănița sunt abonați la locul I şi la calificarea pentru etapa naţională a O.N.S.Ș. - badminton - liceu, băieți și fete. Vă amintim faptul că finalele naționale sunt programate la sfârșitul acestei luni, în județul Bacău.

Amănunte despre rezultatele deosebite obținute de elevii argeșeni au fost făcute public vineri, 7 martie 2025, prin intermediul unei postări pe contul de facebook al colegiului.

„S-a încheiat o nouă săptămână bogată pentru CNVV, iar de data aceasta generozitatea a fost atributul unui domeniu care ne-a obișnuit nu numai cu un spirit - acela al competiției oneste -, ci și cu performanța constantă: SPORTUL.

De luni până vineri, am ținut pumnii strânși. A meritat. Veștile bune de la etapele județene ale Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar nu au întârziat să vină. Am privit cu mândrie către niște copii pentru care orele de antrenament nu sunt niciodată destule, indiferent de cât mai au și altceva de învățat, iar niciun efort nu e prea mare.

Și - pentru că știți deja că, la noi, primăvara se numără trofeele, cupele și premiile - vă lăsăm mai jos, în ordinea cronologică a desfășurării competițiilor, rezultatele pe care le așteptam și despre care vă vorbeam:

🥈Locul al II-lea: echipa de volei băieți
🏅Mențiune: echipa de volei fete
🥇Locul I și calificare la etapa națională la badminton: Ilinca Măniță și Ștefan Gobej
🥈Locul al II-lea: Maria Dinescu și David Herciu (badminton)
🥉Locul al III-lea: Alexia Zamfir (badminton)
🏅Mențiune: Theodor Popescu (badminton)”.

Încă o dată se dovedeşte faptul că, în CNVV, elevii sunt motivaţi şi susţinuţi să facă performanţă de cei doi profesori cu vocaţie, care au creat un adevărat centru de excelență în sport: Liviu Sandu și Gabriela Călin, coordonați de directoarea Cristina Păltineanu.

Argeș Expres felicită remarcabilii elevi capabili de performanțe înalte și le urează succes pe mai departe!

Pin It