Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 09:54

Control de noapte la districtele de drumuri din Argeș, în contextul ninsorilor

Prefectul județului Argeș, Ioana Făcăleață, a efectuat luni noaptea un control inopinat la mai multe districte de drumuri din județ, înclusiv în Curtea de Argeș, în contextul avertizării meteorologice cod galben de ninsoare, valabilă până astăzi la prânz.

Prefectul, însoțit de directorul adjunct al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri București, Eduard Dima, a verificat atât prezența personalului de intervenție, cât și stocurile de materiale antiderapante și prezența utilajelor pe teren.

„Am vrut să mă asigur că drumarii sunt la muncă și că se circulă în condiții normale pe drumurile din județ. Vizita a fost una neanunțată, dar le mulțumesc angajaților pentru mobilizare”, a transmis prefectul Ioana Făcăleață.

În prezent, circulația pe drumurile naționale și județene din Argeș se desfășoară în condiții normale de iarnă. Prefectul a făcut apel și către primarii din județ să verifice starea drumurilor locale și să ia măsuri pentru menținerea acestora în stare practicabilă.

„Rămânem în alertă și monitorizăm situația în permanență. Îi încurajez pe cetățeni să circule cu prudență și să semnaleze orice probleme apărute din cauza vremii”, a mai adăugat prefectul.

Pe parcursul nopții, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Argeș au intervenit în mai multe localități – Costești, Budeasa, Uda și Pitești – pentru degajarea carosabilului de copaci doborâți de vânt și ninsoare. Autoritățile menționează că situația rămâne în dinamică.

 

Pin It