Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 09:23

Două eleve de la CN „Vlaicu Vodă” domină etapa județeană a Olimpiadei de Sociologie

Colegiul Național „Vlaicu Vodă” din Curtea de Argeș își adaugă noi reușite în palmaresul olimpiadelor școlare, după ce două eleve ale instituției au ocupat primele două poziții la etapa județeană a Olimpiadei de Sociologie, desfășurată sâmbătă, 15 martie.

Georgia Becheru, elevă în clasa a XI-a G, a obținut premiul I cu media 9,60, iar colega sa, Iulia Panait, tot din clasa a XI-a G, s-a clasat pe locul al II-lea, cu media 8,70.

Cele două eleve sunt pregătite de Grațiela Căvescu, profesor coordonator al lotului de sociologie al colegiului.

Olimpiada de Sociologie reprezintă o competiție care valorifică, pe lângă cunoștințele teoretice, gândirea critică, capacitatea de analiză și conexiunea directă cu realitățile sociale.

Cele două eleve vor reprezenta județul Argeș la etapa națională a competiției.

 

Pin It