Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 08:45

Curtea de Argeș se conectează complet la Autostrada A1 în luna mai

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat zilele trecute că ultimii kilometri ai secțiunii 5 din Autostrada A1 Sibiu – Pitești, pe tronsonul Curtea de Argeș – Pitești, vor fi deschiși circulației în luna mai.

Astfel, autostrada va fi completă pe această secțiune, după ce anul trecut au fost puși în circulație primii 15,77 km dintre Pitești și Băiculești, construiți de compania italiană WeBuild, cu opt luni mai devreme față de termenul contractual.

„În mai se dă drumul de la Băiculești la Curtea de Argeș”, a confirmat ministrul Sorin Grindeanu.

Secțiunea Curtea de Argeș – Pitești, parte a tronsonului de peste 31 km, reprezintă una dintre etapele cheie ale Autostrăzii Sibiu – Pitești, componentă a Coridorului IV Pan-European. Potrivit Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), stadiul lucrărilor pe ultimii 15 kilometri dintre Nodul Băiculești și Curtea de Argeș a ajuns la 95%.

„Acești kilometri se vor adăuga celor deja deschiși în decembrie 2024, între Pitești și Băiculești”, a declarat directorul general al CNAIR, Cristian Pistol.
Secțiunea 5 este unul dintre proiectele strategice pentru sudul țării, asigurând o legătură directă între municipiul Curtea de Argeș și Autostrada A1, respectiv rețeaua națională de autostrăzi.

Potrivit autorităților, aceasta va fi prima inaugurare de autostradă din România în 2025.

Pin It