Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 08:50

Patru calificări la etapa națională pentru elevii Liceului Tehnologic „Ferdinand I”, la Olimpiada Tehnologică

Elevii din cadrul Liceului Tehnologic „Ferdinand I” au obținut rezultate remarcabile la etapa județeană a Olimpiadei din aria curriculară „Tehnologii”, desfășurată în data de 15 martie 2025. Patru dintre aceștia s-au calificat la etapa națională, obținând punctaje care confirmă atât calitatea pregătirii lor, cât și valoarea cadrelor didactice care i-au coordonat.

Claus-Vasile Hristea, elev în clasa a XI-a, a reprezentat domeniul Electronică, Automatizări și Telecomunicații și a obținut 77 de puncte. Mariana-Alexandra Scarlat, din clasa a XII-a, a participat la secțiunea Electric, Electrotehnic și Electromecanic și a fost notată cu 71 de puncte. În domeniul Mecanică, Giulia Gogîlcea, elevă în clasa a XII-a, a impresionat printr-un rezultat de 83 de puncte, iar colegul său din clasa a XI-a, Marian Ilie Petrescu, s-a calificat cu 69 de puncte. Elevii au fost pregătiți de o echipă de profesori dedicați: Ștefan Florea, Paula Necșulescu, Cornel Nae, Virginia Bășoiu, Mariana Aldea și maistru instructori Elvis Dima și George Necșulescu.

Pe lângă acești patru elevi calificați la etapa națională, alți colegi ai lor au obținut premii valoroase, ocupând locuri II și III în clasamentul județean, ceea ce reconfirmă performanța colectivă a liceului în domeniul învățământului tehnologic.

Felicitări tuturor participanților și cadrelor didactice, precum și mult succes elevilor calificați la etapa națională a competiției!

Pin It